Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chlumec

Obec Chlumec se nachází v okrese Český Krumlov, kraj Jihočeský. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 72 obyvatel. Část obce  Chlumec tvoří také Krnín

Poloha: Obec leží 9 km od Českého Krumlova směrem na České Budějovice.

Rozloha obce: 324,3 ha (zemědělská půda 250 ha, lesy 48)

Nadmořská výška: 570 až 650 m nad mořem (Chlumec 525 m, Krnín 515 m)

Klimatický region: B - mírně teplý, vlhký, vrchovinný

Průměrná roční teplota: 6 - 7 °C

Roční úhrn srážek: 600 až 650 mm

Obyvatelstvo (v roce 2005): 70

Historie

Osada Chlumec
V písemnostech českokrumlovského archivu se uvádí v r. 1445 v Chlumci 3 usedlosti a jedna chalupa s celkovou výměrou pozemků 4 1/4 lánu (asi 85 ha). Koncem 16. stol. zde bylo již 7 usedlostí s celkovou výměrou přibližně 140 ha půdy. Poddaní platili rentu a odváděli naturálie a robotovali na blízkých dvorech. Desátek odváděli církvi do Kamenného Újezda.

Osada Krnín
Ves je údajně uváděna mezi původními sídlišti kmene Doudlebů. Ve středověku velmi trpěla za válečných událostí. Roku 1394 byla ves zcela popleněna vojáky Jana Zhořelského, bratra krále Václava IV. Vojsko čítalo 30 tisíc žoldnéřů a táhlo proti Jindřichu z Rožmberka, představiteli odbojné Panské jednoty proti králi. V dalším roce prodal Jindřich z Rožmberka část Krnína - 4 lány (nyní č.p.1 a 3), po několika převodech se stal vlastníkem tohoto majetku krumlovský prelát. Dolní část Krnína patřila Holkovcům z Holkova. Roku 1513 prodal poslední Holkovec Matěj zbytek svého panství Jiříku Kunáši z Machovic. Machovický rod držel tento majetek do roku 1757, kdy se dostal do vlastnictví zlatokorunského kláštera. Po zrušení kláštera 10.11.1785 přešla pak tato část Krnína k panství krumlovskému.

Vývoj názvů osad Chlumec a Krnín:

1483,1541 - Chlumecz
1720 - Kuntzen
1789 - Kunzen, Chunzen
1841 - Chumzen (Chumec)
1854 - Chumec, Chunzen

V roce 1924 se osady Chlumec a Krnín odloučily od obce Dolní Třebonín. Historicky prvním starostou samostatné obce Chlumec se stal sedlák František Mojžíš (v letech 1924 - 1928). V této době byla celková výměra půdy v obci 311,8 ha, žilo zde 64 obyvatel (včetně námezdních pracovníků) v 16 usedlostech.

Při slučování obcí v roce 1942 byla obec Chlumec připojena k Dolnímu Třebonínu. Po květnovém osvobození roku 1945 byl ustanoven 31. 7. 1945 MNV Chlumec v počtu 9 členů. Koncem roku 1950 žilo v obci Chlumec (osady Chlumec a Krnín) 81 obyvatel a výměra zemědělské půdy činila 262,3 ha. V padesátých letech byly dvě rodiny z největších usedlostí v Chlumci pro výstrahu vyhnány a komunistický režim tak mohl předvést svou sílu.

V roce 1963 byla obec Chlumec připojena k obci Záluží. V roce 1970 žilo v osadách Clumec a Krnín celkem 71 obyvatel. Po roce 1989, dne 5. 12. 1990, se konalo ustavující zasedání obecního zastupitelstva (9 členů). Prvním starostou Obce Chlumec v postkomunistické éře se stal Václav Bürger.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chlumec.zde.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA