Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Loučovice

Loučovice (německy Kienberg) je obec s 1 961 obyvateli (k 1. 1. 2005) ležící na řece Vltavě mezi Lipnem a Vyšším Brodem. Rozloha obce činí 42,00 km², zdejší pošta má PSČ 382 76. Obec má dvě části: Loučovice a Nové Domky.

Průmysl zde představují papírny - Jihočeské papírny, a. s., závod Vltavský mlýn Loučovice. Dalším podnikem je teplárna, původně dimenzovaná na výrazně vyšší počet obyvatel. Vzhledem k blízkosti rakouských hranic se zde nachází řada ubytovacích zařízení, pohostinství a nočních klubů.

Historie
Samotná obec Loučovice nemá příliš rozsáhlou historii - poměrně nepřístupný a skalnatý úsek údolí Vltavy mezi Lipnem a Vyšším Brodem byl zprvu osídlen pouze několika staveními, z nichž nejvýznamnější byl mlýn. Až založení papírny v 80. letech 19. století způsobilo nárůst počtu obyvatel a prudký rozvoj obce.

Papírna měla na přelomu století více než 1 000 zaměstnanců a byla největším zaměstnavatelem v širokém okolí. Další lidé (v sezóně až 600) byli zaměstnáni při přepravě dříví, neboť úsek Vltavy pod Loučovicemi nebylo možno pro plavení využívat, a tak bylo nutno dříví ručně převézt do Vyššího Brodu. V roce 1911 byla do obce přivedena železniční trať.

Většina obyvatel obce byla ovšem německé národnosti, a tak byli po druhé světové válce odsunuti. Odsun se netýkal několika desítek pracovníků - odborníků, kteří byli potřební pro provoz papírny. Obec byla dosídlena převážně rumunskými reemigranty, Slováky (včetně občanů romské národnosti) a tzv. volyňskými Čechy. Tito dosídlenci měli nízkou úroveň vzdělanosti a malý vztah k území, což přetrvává dodnes - přímo v obci sídlí vedle klasické základní školy též zvláštní škola.

V roce 1959 byly zcela uzavřeny státní hranice a hned za Loučovicemi začínala železná opona. Obec Kapličky, která se nacházela v nově vybudovaném hraničním pásmu, zanikla a její katastr byl zařazen pod obec Loučovice.

Oblast jižně od obce (pravý břeh Vltavy) prošla fází útlumu hospodaření, která neskončila ani po pádu železné opony. Smělé plány počátku 90. let na znovuosídlení pustých někdejších vesnic vzaly za své a oblast dosud nemá schválený územní plán. V místní části Mnichovice tak nyní žije trvale jeden soukromý zemědělec se svou rodinou a ve druhém domě pouze jeden muž. Místní část Kapličky je zcela neosídlena. Místní část Dvorečná na levém břehu Vltavy je tvořena převážně chatami.

Příroda
Obec se nachází v nadmořské výšce 690 m n.m., v sevřeném údolí řeky Vltavy. Vrcholy v okolí běžně přesahují 900 m (nejvyšším vrcholem na území obce je Hvězdná s 1 038 m) Průměrná roční teplota dosahuje 6 °C, ve výše položeném okolí jen 4 až 5 °C. Vzhledem k silným srážkám (až 1 000 mm ročně), zde sněhová pokrývka vydrží většinu let až do konce března či začátku dubna.

Přesto však s výjimkou lyžařského střediska Kramolín není oblast nijak využívána pro zimní turistiku. Jediný lyžařský vlek v obci Loučovice už je několik let mimo provoz. V létě je oblast výrazně atraktivnější, především pro pěší turistiku a cykloturistiku, v místech bezprostředně u státní hranice je ovšem turistický ruch i v letní sezóně mizivý.

Na území obce se nacházejí chráněná území Přírodní park Vyšebrodsko, Medvědí hora (přírodní památka), Rašeliniště Kapličky, Uhlířský vrch (přírodní památka) a Čertova stěna-Luč.

Mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem se nachází jedna z nejobtížnějších vodáckých tratí na světě - Čertovy proudy. Zde se konalo například mistrovství světa v raftingu v roce 2003.

Se světem je obec spojena železniční tratí č. 195 Rybník-Lipno a silnicí II/163 Lipno - Vyšší Brod.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA