Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nýrov

Historie
Nýrov, dříve Nejrov, či Nérov, je připomínán poprvé v listině z roku 1368, a to jako součást tzv. sebranického zboží pánů z Boskovic. Osídlení bude patrně starší, o čemž svědčí pozůstatky hradiště či hrádku, dosud neurčeného stáří, nacházejícího se v lokalitě Hradisko asi 1,5 km jihovýchodně od obce, podle některých pramenů až pravěkého původu. Vlastníky a osudy Nýrov většinou sdílel společně nejprve se Sebranicemi, do jejichž farnosti patřil a stále patří, od roku 1549 pak s Kunštátem, jehož majitelé, páni z Hardeka, jej přičlenili ke svému panství. Podle dochovaných pramenů měla obec po třicetileté válce 12 domů, z toho byly tři pusté, zanikla i vesnice Habrov, ležící na dnešním nýrovském katastru. V roce 1790 již bylo domů 30 a obyvatel 181 a v roce 1900 32 domů a 230 obyvatel.

Po dlouhá staletí se většina tehdejších obyvatel živila prací na polích a v lesích, ať již na vlastním hospodářství, či na panském  velkostatku, kterému patřila více než třetina zemědělské půdy v obci a téměř veškeré lesy. Až dvacáté století přineslo obci určitý rozvoj. V roce 1908 byla v obci postavena základní škola, o šest let později vybudována silnice, která spojila Nýrov s Kunštátem a Letovicemi. Po první světové válce je rozdělena mezi zájemce zemědělská půda velkostatku i samotná budova dvora. Občané na ochranu svého majetku zakládají hasičský sbor, jediný spolek přetrvávající a fungující až do dnešních časů. V třicátých letech je přivedena elektřina z elektrárny ve Zboňku. S rozvojem průmyslu odcházeli někteří obyvatelé pracovat do textilních a strojních továren, zvláště v Letovicích a Svitávce. Za druhé světové války operovali na území obce příslušníci partyzánských jednotek, při obraně svého úkrytu v lednu 1945 čtyři z nich zahynuli. Za spolupráci s partyzány byli zatčeni a gestapem popraveni dva nýrovští občané. Hned po válce je v katastru obce otevřen důl na žáruvzdorný jíl, předchůdce dnešní pískovny.

Po převzetí moci komunisty v roce 1948 ztrácí obce, tedy i Nýrov, část své samostatnosti, o pár let později ještě výrazněji ovlivní život obce kolektivizace. Těm hospodářům, kteří nebyli ochotni vstoupit do družstva, byl majetek přímo zabaven, zbytek zemědělců se přizpůsobil, nebo odešel pracovat jinam. Postupně nachází v průmyslových závodech v okolí práci většina obyvatel. Během určitého „oteplení“ na konci šedesátých a počátkem sedmdesátých let se v obci staví nové rodinné domky, nový obchod, hospoda a kulturní dům, je vybudována kanalizace a vodovod. Tehdejší zemědělské družstvo postavilo nové objekty kanceláře, dílen a skladů, staví se spojovací silnice do Sebranic. Obec má v té době 61 trvale obydlených domů a 254 obyvatel. V období normalizace a velkého slučování koncem let sedmdesátých ztrácí Nýrov zcela svou samostatnost a je přičleněn ke „střediskové obci“ Kunštát. Z vesnice stále více odcházejí lidé, je zavřena škola ...

Nový impuls přinesl rok 1989. Občané se v referendu vyslovili pro samostatnost Nýrova a volí si samosprávu. Obec získává zpět svůj historický majetek, škola se opět otevírá. Je zpracován územní plán obce a program obnovy vesnice, podle nich se postupně se uskutečňují některé drobnější investiční akce, připravuje se výstavba plynovodu, dokončeného až v roce 2000. Zatím se sice nestaví nové domy, i když je určena lokalita pro jejich výstavbu, ale starší se pilně rekonstruují. Připravují se další projekty zaměřené na obnovu životního a  krajinného prostředí, i když je v tomto ohledu v obci situace poměrně příznivá. Do třetího tisíciletí vstupuje tedy Nýrov jako vesnice malá, ale žijící.

Současnost
Nýrov je vesnice ležící na východních výběžcích Českomoravské vrchoviny mezi městy Kunštát a Letovice v nadmořské výšce asi 500 m. Sestává ze dvou částí, původní vsi (Nýrov, Nérov, dědina) usazené v mírném dolíku a části vzniklé na planině v sousedství bývalého hospodářského dvora (Nýrovec, Nérovce). Z katastru o výměře 917 ha je více jak 600 ha lesa, který odděluje vesnici od okolních sídel.

V obci trvale žije 224 obyvatel, valná většina z  85 domů je celý rok obydlena. Stále se učí v jednotřídní škole, funguje obchod s potravinami a hospoda. Čtvrt století slouží vodovod, od nedávna rozvod plynu, modernizována je i telefonní síť. Ještě dokončit opravu těch hrozných místních komunikací ! Dále do školy, k lékaři a na větší nákupy se jezdí do Kunštátu a Letovic (cca 5 km), dopravní spojení je v týdnu přijatelné, o víkendech téměř žádné. Většina obyvatel za prací dojíždí, zemědělské družstvo, jediný podnik se sídlem v obci, již téměř místní nezaměstnává.

Turistické zajímavosti
Nýrov památkami příliš neoplývá. O to zajímavější je okolí. Velké plochy lesů a členitější terén umožnily zachovat typickou krajinu podhůří Vysočiny. Katastrem obce prochází několik turistických a cykloturistických stezek, které mají počátek většinou na železniční zastávce nebo nádraží v Letovicích, případně v Kunštátě, kam se lze dopravit velice dobře i ve volných dnech autobusem z Brna.

Vysočinský charakter má vůbec celé území Přírodního parku Halasovo Kunštátsko do kterého Nýrov náleží. Krajina, která zaujala básníky, malíře i fotografy, se dá velmi dobře poznávat pěšky nebo na kole, v zimě i na lyžích. I těm, co tu žijí, přináší stále mnohá překvapení.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.nyrov.cz.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA