Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Smržov

Z historie – stáří obce
První zmínka o obci je z roku 1294 a původní název znamenal Smržův dvůr. Svobodný dvůr zde byl již před rokem 1541 – viz darovací listina hraběte z Hardicku Petru Toulovi. Obec Horní Smržov dříve též „Okrouhlý Smržov“ nebo „Hrubý Smržov“ tvořila spolu s Rumberkem a Deštnou léno Olomouckého biskupství a teprve na konci 16. století je připojena k panství Svitavskému. Zmínka o obci Horní Smržov je obsažena v nejstarších knihách lenních a lenního práva biskupství olomouckého, které byly vedeny v letech 1320 až 1325. V tomto období patřila obec Rumberskému statku.

Součastnost
Do roku 1986 patřil Horní Smržov k obci Deštná – Roubanina. Po celá dlouhá léta byla tato část obce opomíjena. V roce 1986 byla Deštná – Roubanina integrována k městu Letovice. Při této příležitosti byl vytvořen na žádost občanů Horního Smržova samostatný občanský výbor. V roce 1990 po sametové revoluci (1989) dezintegruje jako samostatná obec s obecním úřadem, což je v historii obce poprvé.

Obec Horní Smržov je součástí okresu Blansko a je charakterizována jako sídlo místního významu. Obec se nachází na severním okraji okresu (31 km od Blanska), v novém uspořádání je součástí Brněnského – Jihomoravského kraje ( 60 km od Brna), začleněna pod pověřený úřad Letovice ( 11 km). Nadmořská výška obce je 450 m n.m. K obci náleží část Luhy a Draha (místní názvy). Sousedními obcemi jsou západně Roubanina a východně Deštná. Severně pak obec sousedí s osadou Březinka a osadou Horákova Lhotka patřící pod okres Svitavy. Okolní krajina je kopcovitá, nejbližší vrch Kojetina má 586,7 m n.m.. Geomorfologicky náleží katastr do Českomoravské vrchoviny. Dopravně je obec napojena silnicí III. tř. 36829 na rychlostní trasu R 43(Svitavy- Brno).

Turistické zajímavosti

Na podzim loňského roku (2001) byl uvedeny do provozu cyklostezky v severní části Mikroregionu Letovisko s celkovou délkou tras 56 km. Navržené trasy navazují na již vyznačené trasy. Hlavní trasou je trasa 5161, která prochází regionem a vede z Letovic od vlakového nádraží do Skrchova (prozatím není vyznačena) a dále ze Skrchova po méně frekventované silnici (trasa je vedena v pěkném prostředí podél potoka Zavadila) přes Horní Smržov až do Křenova, kde se napojuje na trasu 104.
Trasa 5168 z Chlumu přes Horní Smržov do Horákovy Lhoty a na rozcestí u BUS je trasou, která vede překrásnou přírodou s velkými výhledy, je však náročnější, vzhledem k většímu převýšení a prudšímu stoupání i klesání. Z Letovic je možné se na tuto trasu dostat po vyznačené trase 5164 přes Kladruby, Kochov do Novičí odkud se dá pokračovat asi 1,5 km na Chlum (trasa 5167) a dále již po trase 5168 s možností ukončení cesty v Moravské Chrastové – vlakové nádraží.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA