Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Crhov

Historie
Obdélníková návesní obec na jihovýchod od Olešnice při silnici z Olešnice do Rozseče a do Kunštátu. Název obce je odvozen od vlastního jména Cyril - Crhův, tj. dvůr, či hrad, tvrz, o níž je zmínka v r. 1487

Nejstarší historická správa o obci je z roku 1353, kdy osada patřila vladykům z Drnovic. Roku 1496 byl připojen Crhov ke zboží hradu Louka a s ním se dostal, stejně jako Olešnice později ke kunštátskému panství.

V roce 1868 obec vybudovala jednotřídní školu, v ní byla od r. 1884 knihovna. Škola tu byla zrušena v roce 1964. Děti dojíždí do Olešnice. V roce 1882 tu byla ustavena hasičská jednota. Elektrifikace byla ukončena v roce 1930. Okresní silnice byla přestavěna v roce 1936 a potok zregulován v roce 1948.

Současnost
Katastr obce měří 369 ha. V obci je zřetelný úbytek obyvatel. V roce 1790 žilo v Crhově 253 osob. V roce 1900 321 osob a v roce 1910 bylo v obci 49 domů a 311 obyvatel. Ještě v roce 1930 žilo v 54 domech 265 obyvatel. V roce 1940 to bylo 285 osob. Při sčítání obyvatelstva v roce 1960 bylo v Crhově v 53 domech 242 obyvatel. V roce 1980 žilo v obci již jen 190 obyvatel ve 49 obývaných domech. Poslední sčítání obyvatelstva v roce 1990 zaznamenalo snížení počtu obyvatel, a to na 185 občanů ve 47 domech, ve kterých bylo 53 bytů.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA