Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Letovice

Historie
První zmínka o Letovicích jako významné moravské dominantě českých zemí je z  roku 1145. Letovicemi od nepaměti procházely obchodní cesty z Moravy do Čech. Jedna vedla z Brna na sever k Litomyšli a druhá z Olomouce přes Jevíčko Letovicemi na západ. Letovice měly i své vlastní mýto.

Letovice jako dopravní křižovatka byly vystaveny mnohým pohromám, zejména válečným tažením. Roku 1241 vyplenili městečko Tataři, poté v roce 1424 zničili město i hrad husité a roku 1645 Švédové, kteří je pak za tři léta vypálili.

Přes nepřízeň válečných vřav minulých věků se však městečko utěšeně rozrůstalo. Roku 1793 čítalo 1522 obyvatel, na přelomu 19. a 20. století v něm žilo 2778 obyvatel ve 312 domech. Dřevěná tvrz byla později přestavěna na pevný hrad.

V nejstarších zachovalých listinách se jako majitelé panství uvádí rodina pánů z Letovic (r. 1446 vymřel rod po meči), kteří byli spřízněni s pány z Ronova a měli s nimi stejný znak - ve štítě dvě sukovité hole (ostrve) o šesti sucích. Sídlili zde 243 roků. Po nich následují páni z Lomnice a páni z Boskovic, dále Hardekové, Thurnové a další rody. (Letovické panství patřilo postupně 11 rodům).

"Aby se dítky, jak pacholátka, tak i děvečky, hned v mladosti do školy dávaly, aby se učily zbožnosti, katechismu a začátkům křesťanského učení...", tak znělo nařízení pana Dětřicha z Hardeka r. 1561. Roku 1574 zde zřídili vyšší latinskou školu a v roce 1581 dali další vystavět. Také ostřihomský arcibiskup kníže Jiří Szelepczenyi, rod Blümegenů a Kálnokych se zasloužili o všeobecný rozvoj vzdělanosti a především hospodářství.

Současnost
Město Letovice (6660 obyvatel) je situováno do malebného údolí na soutoku říčky Křetínky a většího toku Svitavy. Je obklopeno svahy okrajových výběžků Drahanské a Českomoravské vysočiny. Nadmořská výška města se pohybuje od 326 m až po 358 m. Městem se Letovice staly v roce 1936.

Nad letovickým údolím a na pahorcích se tyčí tři dominanty města: ze všech světových stran a zdaleka viditelný zámek, děkanský kostel sv. Prokopa a klášterní kostel sv. Václava s Nemocnicí Milosrdných bratří. Zámecké údolí je protknuto osou města, Masarykovým náměstím, druhým nejdelším náměstím na Moravě. Kromě budovy městského úřadu, před níž stojí Masarykova socha, zde najdete finanční úřad, základní uměleckou školu, dvě lékárny, restauraci a kavárnu Karlov, kino, moderní poštu a samozřejmě množství prodejen a podniků.

Letovice jsou přirozeným hospodářským, vzdělávacím a kulturním centrem širokého okolí a spolu s dalšími 15 samostatnými obcemi vytvořily v roce 2000 svazek obcí Mikroregion Letovicko. Ve městě je tradiční výroba textilní, strojírenská, keramická, papírenská i chemická. Město Letovice je zřizovatelem Městského kulturního střediska a Technických služeb.

Vedle plně organizované základní školy s právní subjektivitou jsou ve městě i dvě střední školy Biskupské gymnázium a Střední odborná škola a střední odborné učiliště – Masarykova škola práce. Město je zřizovatelem tří mateřských škol.

Vzhledem k dosahovaným úspěchům žáků Základní umělecké školy je nutné do výčtu zařadit i tuto školu s velkým Mládežnickým dechovým orchestrem Letovice (MDO Letovice).

Sportovnímu vyžití mládeže a občanů města slouží sportovní hala s přilehlými volejbalovými hřišti, rozšířené tenisové kurty v areálu koupaliště nebo travnaté fotbalové hřiště v areálu Amatérského fotbalového klubu.K rekreaci slouží areál koupaliště s upraveným bazénem. Zde také návštěvník najde možnost stravování a ubytování.

Ve městě působí od roku 1995 Nadace města Letovice pro rozvoj kultury a životního prostředí, která napomáhá rozvíjet nejen v rámci města, ale celého regionu, oblasti, jejichž názvy si dala vínku.

Je přáním všech obyvatel města, aby zde všichni návštěvníci Letovic prožili něco pěkného a rádi se k nám opět vraceli.

Památky a turistické zajímavosti

Zámek
Původně dřevěná tvrz přestavěná ve 14. století na pevný hrad s padacími mosty. Současný vzhled zámku vznikal ve 30. letech 19. století, kdy sídlo obýval rod Kálnoky.

Děkanský chrám sv. Prokopa
Je druhou významnou dominantou města. Jde o původní gotickou stavbu, která byla během staletí upravována, až změnila svůj původní vzhled.

Klášterní kostel sv. Václava
Klášterní kostel sv. Václava dokončen roku 1773. Zakladatelem kláštera byl někdejší majitel letovického panství, nejvyšší dvorský kancléř Jindřich Kajetán Blümegen. Stavitelem byl řeholní bratr Longinus Traub.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.letovice.net.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA