Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lazinov

Historie
Nebudeme daleko od pravdy, když označíme Lazinov za starobylou obec, kde osídlení na tomto místě je již tisícileté. I když nemáme na této lokalitě přímých archeologických nálezů, je známo, že osídlení údolí Křetínky podle historických pramenů se připomíná již v první polovině 11. století. I název obce je odvozen od staročeského slova laz označujícího obdělaná pole a pastviny na svazích kopců. Vlastní obec byla založena v úžlabině v levobřežním svahu údolí Křetínky a výběr místa nebyl náhodný, úžlabina chránila tehdy chatrné dřevěnice moravských zemědělců před nepřízní počasí a navíc byla protékána malým potůčkem pramenícím výše po svahu pod lesem a poskytujícím potřebnou pitnou vodu jak pro obyvatele tak jejich dobytek.

Název Lazinov se však ustálil až během doby - někdy ho ve starých dokumentech nacházíme ve zcela jiné podobě - jako Lazonov nebo Lazenovice, nářečně i jako Laziňov.

V historických pramenech se setkáme se jménem obce až roku 1420 jako součásti letovského panství pánů z Lomnice a obec jim zůstali ve zbylé polovici, když druhou část prodali v roce 1447 Vaňkovi z Boskovic. Různými majetkovými převody se na výnosu z obce podílely oba mocné rody v tomto kraji - tedy páni z Boskovic a páni z Lomnice. Majetkově byla obec konečně sjednocena až v 16. století, kdy se stala trvalou částí letovského panství a od té doby její osud byl spojen historicky s šlechtickými majiteli Letovic, což prakticky trvalo až do konce 19. století.

I po církevní stránce je Lazinov spojen s Letovicemi, protože náleží od svého počátku k farnosti letovské. Lazinov byl z počátku velmi malou obcí čítající jen několik málo chalup a hospodářských stavení. Roku 1674 se přípomíná pouze 16 osedlých stavení s výměrou zemědělské půdy jen 1 a čtvrt lánu. Roku 1790 zde bylo již 19 domů a 156 obyvatel, r. 1834 domů 35 a obyvatel 211, roku 1900 je počítáno 42 domů se 352 obyvateli.

Dnes po dalších sto letech má obec 80 obytných domů, z nihž trvale osídlenýchje 49, rekreačně využívaných objektů je 31 a obec má 144 stálých obyvatel.

Turistické zajímavosti

Přehrada
Údolní nádrž na říčce Křetínka byla vybudována v letech 1972 - 1976 a do plného provozu byla předána v roce 1978. Hlavním posláním tohoto vodního díla je vyrovnávání toku řeky Svitavy. Dále je přehrada využívána pro rekreaci, rybolov a vodní sporty. Na březích přehrady je zakázáno stanování, kempování a rozdělávání ohňů. Vyjímka platí pouze pro rekreační zařízení Svitavice. Délka vodní nádrže je 4.7 km, největší šířka je 397 m  ( od mostu přes Bohuňovskou zátoku ke Svitavici ), největší hloubka je 27 m a zatopená plocha je 105 ha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lazinov.net.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA