Benešov
Historie
První doložený zápis o Benešově pochází z roku 1362, obec je rovněž zanesena na mapě Moravy a Slezska ze 14. století.
V oblasti, ve které se nachází, se rozkládaly hluboké a nepřístupné lesy. Roku 1078 daroval vévoda Ota I. toto území premonstránskému klášteru Hradisko u Olomouce. Opat kláštera povolal z Německa sklářské odborníky a ti v místě, kde je dnes Pavlovský dvůr, založili skelnou huť. Pro skláře postavili vesnici Benýšku, jak dokládá nápis na Pavlovském dvoře. Vesnice později zanikla.
Benešov vznikl jako tvrz nebo zemanství s hospodářským dvorem. V roce 1610 měla obec již dvacet stavení a svoji pečeť s běžícím jelenem. Po zrušení hradišťského kláštera byl vytvořen náboženský fond a z jeho výnosu byl na místě tvrze postaven kostel vysvěcený 11. listopadu 1787.
Současnost
Obec Benešov se nachází v Jihomoravském kraji, v okrese Blansko, v blízkosti městečka Boskovice v jedinečné lokalitě Drahanské vrchoviny. V nadmořské výšce přibližně 650 m.n.m. se zde ve zdravém horském vzduchu během roku vystřídají horké letní dny a v zimě třeskuté mrazy s vysokými závějemi sněhu.
Turistické zajímavosti
Obec leží v krajinářsky zajímavém parku Řehořkovo Kořenecko, mezi vrcholy Paprčem (721 m.n.m) a Skalkami (735 m.n.m). V katastru obce se nachází přírodní rezervace Pavlovské mokřady a přírodní památka Horní Bělá.
Kostel a litinový kříž
před kostelem jsou chráněny jako kulturní památky. Východní část obce tvoří místní část Pavlov založená v roce 1755 zároveň se dvorem u rybníka. Dvůr sloužil jako poboční sídlo kláštera hradišťského. Na Pavlově byla v roce 1994 postavena a vysvěcena kaple.
Pavlovská kaple
O znovuobnovení Pavlovské kaple (na původní kapličku v podobě zvonice se v r. 1947 převrátil strom zasažený bleskem) se nejvíce zasloužil p. Veselý Oldřich z Pavlova č.p. 233, který se ujal výzvy faráře Kozára (nyní farnost Sloup) na znovuobnovení Pavlovské kaple. 5. července 1993 se sešlo 32 občanů a chalupářů v době manželů Marešových, Benešov - Pavlov č. 218, kde se o stavbě kaple definitivně rozhodlo. Pozemek darovala rodina Šmídova, Benešov - Pavlov č. 217, v rámci Benešovské farnosti se uskutečnila sbírka, jejíž výtěžek činil 56 000 Kč. Na vlastní stavbu věnovalo ZD Sloup 25q vápna, 4000 ks cihel věnoval p. Mensdorff Pauilly z Boskovic. 12. března 1994 byly vyhloubeny a vyplněny základy stavby. Díky obětavosti, štědrosti a velikému pracovnímu úsilí pavlovských občanů a ostatních farníků byly veškeré práce počátkem září r. 1994 dokončeny a 17.9. za účasti kněží, věřících a občanů byla kaplička slavnostně zasvěcena bolestné Panně Marii.
Kostel Povýšení Sv. Kříže
Kostel se začal stavět v místě bývalého dvora r. 1786 společně se školou a farou. Vlastnímu počátku stavby předcházelo splnění podmínky - složení hotovosti 300 zlatých na arcibiskupství v Olomouci, kteroužto uhradila obec.
Stavba se stavěla v renesančním slohu. Délka byla 16 sáhů, šířka 10 sáhů a výška 5 sáhů. Apsida presbytáře (půdorys základu) měla tvar mnohoúhelníku, nad hlavním vchodem byla rovněž s kůrem. Kostel měl jednolodní provedení s rovným dřevěným stropem, 5 okny a 5 dřevěnými oltáři (1 oltář hlavní a 4 boční v místech oken). Střecha byla šindelová a ve věži 3 zvony. Kostel posvětil 11.11. 1787 (na svátek sv. Martina) děkan boskovický p. Vincenc Merta a prvním farářem byl Fabián Tomáš Šmíd.
V tomto stavu kostel nezústal dlouho. Dřevěný strop byl proveden ze Foto oltáře syrového dřeva a to podlehlo skáze natolik, že už v r. 1791 (tj. za 4 roky) hrozil strop zřícením a proto bylo rozhodnuto, že bude stržen a postaven strop klenutý po vzoru kostela v Brodku u Konice. Pro zakotvení klenby byly postaveny opěrné pilíře a stěny staženy železnými hangry, neboť se začaly rozestupovat stěny a hrozilo zhroucení klenby. Mnohoúhelníková apsida byla vyzděna do oblouku, aby to ladilo s klenbou stropu. Při opravě v r. 1856 se měnil šindel na střeše a v r. 1921 byl nahrazen eternitem, který se vyměnil v r. 1994. Téhož roku se provedla nová elektrická instalace, kostel se vymaloval a zrekonstruovala se sakristie i s nábytkem. Na fasádě se provádí opravy po každých deseti letech. V r. 1998 se měnila střecha věže za měděnou. Do báně byl uložen pamětní zápis, číslo Katolického týdeníku, mince, fotografie kaplí a historie kostela.
Čerpáno z oficiálních stránek obce www.benesov-u-boskovic.cz, na kterých najdete další informace.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA