Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Holštejn

Historie

Holštejn v období 1567 - 1791
V rájeckém domíniu bylo bývalé Holštejnsko vedeno jako jedovnický statek - Jedovnice, r. 1575 zdůrazněno listinou císaře Rudolfa II. o výsadách městečka Jedovnice. Toto bývalé Holštejnsko úspěšně spravoval společně s rájeckým panstvím Bernard Drnovský do r. 1601, kdy po jeho smrti zdědil celé panství jeho vnuk Jan se sestrou Kateřinou. Jan umírá v r. 1619 a záhy i jeho sestra. Rájecké panství držel až do své smrti r.1635 její manžel Zdislav z Hejsenštejna, proslulý tím, že své poddané nutil k přestupu ke katolictví. V té době krajina vícekrát utrpěla průchodem i ležením švédských i císařských vojsk a počty usedlostí a obyvatel ve vsích klesly mnohdy víc než o polovinu. Byl nedostatek a hlad, narůstá útlak poddaných.

Výrokem císaře Leopolda I. připadlo v r. 1661 dominium rájecko-jedovnické poslednímu ženskému potomku Drnoviců, Johaně z Roggendorfu, rozené z Drnovic. Po její smrti zdědil panství její syn Jan Kristian z Rogendorfu, který velmi podporoval rekatolizaci mezi poddanými. Za své zásluhy byl povýšen do hraběcího stavu s titulem hrabě z Roggendorfu a svobodný pán z Mollenburku. Po smrti Jana Kristiana spravoval panství neméně úspěšně jeho starší syn Karel Ludvík, hrabě z Roggendorfu, který zakládá r. 1716 novou ves Roggendorf a r. 1724 Molenburk. Zakládá také jižně od zaniklého Houska sklárnu a r. 1760 vzniká nové Housko.

Opodál zaniklého městečka zakládá Karel Ludvík r.1717 panský dvůr, který s dolním a horním mlýnem přispěl k rozšíření obnoveného Holštejna, který byl z počátku přidružen k Lipovci, ale od r. 1791 byl obdařen statutem samostatné obce. Dvůr v r. 1750 měl 156 měřic /moravských měřic/ orné půdy, 45 měřic polí ležících ladem a pastviska v lesích. Lesy byly převážně listnaté - bukové. Obdělávaná půda je označena nejhorším stupněm jakosti a veškerá patří vrchnosti. Tato r. 1791 dvůr jako ztrátový ruší, to je 3 roky po provedení Josefínského katastru a panské pozemky byly rozparcelovány mezi holštejnské poddané. Vesnička měla v té době již 13 domovních čísel a žila ve znamení osvícenských patentů císaře Josefa II. - robotní patent 1775 a zrušení nevolnictví 1781, které výrazně ovlivnily život v holštejnském údolí.

Holštejn do konce 20. století
Zrušením roboty r. 1848 jsou uvolněny poslední závazky feudálnímu panstvu, ale rozvoj kapitalismu pak vesnici samé nepřináší valné změny. Živitelé početných členů rodin dochází za prací do Blanska a Boskovic, kde vznikají železárny a strojírny.

Významnou událostí v obci bylo r. 1895 založení školy, s bytem pro řídícího učitele. Prvním se stává pan Antonín Buryška.

První světové válce odvádí svou daň i obec Holštejn. Na obyvatele těžce doléhá strádání a hlad. V r. 1926 se mění název obce z původního HOLŠTÝN na HOLŠTEJN.
Rovněž období světové hospodářské krize 30. let jsou léty bídy malé chudé vesničky.

K 1. 1. 1945 žije v obci 213 obyvatel a mládež převážně navštěvuje vzhledem k povinné školní docházce místní jednotřídku.

Teprve osvobození v květnu 1945 je prahem nových změn. Za prací se dojíždí převážně do Blanska a Adamova. Zemědělství se slučuje do větších hospodářských celků a v obci se staví kravín a drůbežárna.

Do konce roku 1951 byl vybudován nový samospádový vodovod s prameništěm v Beščáku, obecní posel - bubeník byl nahrazen instalací obecního rozhlasu, silnice k rozcestí U Kaštanu byla vyasfaltována, byl také zřízen obchod se smíšeným zbožím, v r. 1964 byla dokončena výstavba kulturního domu.

Současnost
Současný katastr obce Holštejn tvoří 647 ha, 68 popisných čísel a 150 obyvatel. Na území obce v její severní části údolí Bílá voda je postaveno 23 rekreačních chat, vlastní potok byl upraven včetně břehů a jejich zpevnění, v horní části nad obcí byla zřízena zadržovací přehrada a částečně regulován potůček "beščákový". Vlivem nestabilnosti skalního masivu nad propadáním Nová Rasovna byla omezena průjezdnost silnice namontováním ocelového přemostění jako provizorium před definitivním vyřešením nového mostu. Tento úkol spolu s řešením nové bytové výstavby a čištěním odpadních vod má současné obecní zastupitelstvo ve svém programu.

Památky a turistické zajímavosti
Holštejn leží v krásném údolí obklopeném lesy, kousek za Holštejnem se nachází chatová oblast s přírodním koupalištěm. Skutečnost, že je tu pěkná příroda a zdravý vzduch, potvrzují spousty lidí, kteří jsou tu buď na chatách, skautských táborech nebo sem jen chodí na výlety, k čemuž jim slouží turistické i cyklistické stezky. Málokterý turista, který tudy prochází, se zapomene podívat na zajímavé krasové útvary, které se tu nachází. Příjemnou zacházkou také bývá návštěva oblíbeného Hostince Pod hradem.

Hrad Holštjen
Hrad byl vybudován kolem roku 1270 Hartmanem z Jedovnic. Ten se po dokončení hradu začal podepisovat "Hartman z Holštejna" a přesunul centrum svého panství z Jedovnic na Holštejn. Po jeho smrti přešel hrad do rukou Čeňka z Lipé a ten ho v roce 1349 prodal Vokovi I. z Holštejna. Ten odkázal hrad i s okolními osadami v roce 1375 svému druhorozenému synu Vokovi II..

Vok II. z Holštejna zasedal u zemského soudu v Olomouci a Brně v majetkových sporech vystupoval jako rozhodčí. Zemřel v roce 1384 a hrad přebírá jeho syn Vok III.

V dnešní době je celá skála porostlá stromy a z hradu zbylo jen pár kousků zdí. Hrad zchátral časem, protože se o něj nikdo nestaral, a také proto, že sloužil jako zdroj kamení pro stavbu vesnic v jeho širém okolí.

Krasové útvary

Jeskyně Holštejnská – Nezaměstnaných
Jeskyně se nachází v severní části Moravského krasu s vchody na úpatí Holštejnského údolí v nadmořské výšce 476 m n.m.V roce 2001 začala a také byla dokončena úprava vchodu jeskyně Nezaměstnaných, byla vybudována betonová kobka pro kompresor a elektrický rozvaděč. V roce 2002 byly také provedeny drobné úpravy okolí vchodu do jeskyně a pokračuje se v jejím průzkumu.

Jeskyně Hladomorna
Nachází se ve skále pod hradem, v době jeho existence sloužila jako vězení a vedla do něj přístupová chodba dlouhá 14 m sama jeskyně je vysoká 17 m a její rozměry jsou 25 x 35 m.

Jeskyně Nová Rasovna
Je to ponorná jeskyně, která dostala název podle toho, že do ní lidé v minulosti házeli nemocná a uhynulá zvířata.

Jeskyně Stará Rasovna
Je to závěrná stěna Holštejnského údolí tvořeného Bílou vodou. Tvoří ji dvě terasy vysoké 3 m a 18 m. První třímetrová terasa je u hlavního ponoru Bílé vody Nová Rasovna. Pokud teče moc vody, ponor se zahltí a dojde k vytvoření obrovského jezera, které se po dosažení výšky 6 m přelévá do Staré Rasovny pod druhou 18ti metrovou terasou. V areálu Staré Rasovny je též řada zajímavých jeskyní, jednou z nich je i Ledová jeskyně, která souvisí s trvale zaledněnými prostorami sousední jeskyně Piková dáma.

Jeskyně Pravěkých symbolů
V Nové Rasovně byly koncem roku 2003 objeveny nové prostory, které svým rozsahem jsou největšími objevy v této jeskyni za posledních 50 let

Další zajímavé jeskyně: Jednička, Sonda pod Jedničkou, Šošůvská propast

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://holstejn.webpark.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA