Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křetín

Historie
Obec se připomíná již od roku 1043, ale první zaručenou zprávu je nutno klást až k roku 1308, kdy se připomíná jakýsi Petr z Křetína.

Křetín leží na trstenické stezce táhnoucí se Českomoravskou vrchovinou ke Svojanovu.
Z nejvýznamnějších majitelů tohoto panství lze připomenout hraběnku Des Fours Walderode, která roku 1897 panství koupila. Žila v nově vybudovaném zámku uprostřed anglického parku (dnes sídlo dětské ozdravovny). Park dodnes oplývá mnoha vzácnými dřevinami.

Na nynější budově dětské ozdravovny je umístěna pamětní deska křetínskému rodákovi Fr. Marešovi, budovateli Vesnických škol a propagátoru vzdělání pro dívky (nar. 1862). Druhým významným rodákem byl Rudolf Dvořák (nar. 1862) historik a spisovatel, autor dějin Moravy.

Zajímavosti

Přehrada
Údolní nádrž na říčce Křetínka byla vybudována v letech 1972 - 1976 a do plného provozu byla předána v roce 1978. Hlavním posláním tohoto vodního díla je vyrovnávání toku řeky Svitavy. Dále je přehrada využívána pro rekreaci, rybolov a vodní sporty. Na březích přehrady je zakázáno stanování, kempování a rozdělávání ohňů. Vyjímka platí pouze pro rekreační zařízení Svitavice. Délka vodní nádrže je 4.7 km, největší šířka je 397 m ( od mostu přes Bohuňovskou zátoku ke Svitavici ), největší hloubka je 27 m a zatopená plocha je 110 ha.

Dětská ozdravovna
Dětská ozdravovna je na jižní Moravě jedinou dětskou ozdravovnou.
Ozdravovna leží v malebném koutě Českomoravské vysočiny (Halasův kraj ). Je umístěna v bývalém zámečku, uvnitř moderně zařízeném, uprostřed zámeckého parku z 19. stol. Součástí parku je jednak naučná stezka kolem vzácných dřevin a kondiční FIT-trasa (v délce asi 2 km, vybudovaná dle švýcarského vzoru), na které musí děti vykonávat určité cviky - buď na přírodním nářadí (hrazda, kladina, žebřík..) nebo s náčiním ( dřevěná polena) V areálu zahrady slouží dětem v teplém počasí otevřený bazén (12m x 6m).

V budově kromě nově zařízených pokojů je dětem k dispozici tělocvična, kde mohou využít rotopedy, step trenažéry nebo zde probíhá cvičení s gymbaly apod. Dále v zařízení děti využívají klubovny, prostornou jídelnu s moderním vydávacím pultem, velkou halu, místnost určenou k inhalacím atd.A těm nejmenším slouží útulně zařízená místnost mateřské školy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kretin.cz.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA