Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Doubravice nad Svitavou

Historie
Prvotní dějiny zahaleny jsou bájemi. Paprocký bájí, že za času Rastislavova jakýs Saul v zápase s obrem vytrhl tomuto kníry i s horním rtem, kteréž nabodené na šíp obdržel jako znak za udatenství (odřivous, vlastně zavinutá střela). Saulův prvorozený syn dle pověsti vystavěl i hrad.

V listinách vyskytuje se poprvé Erhard z Doubravice roku 1049. Dle katalogu arcidiecése Olomoucké pocházel prý druhý biskup moravský, Ondřej (1092 – 1096), z rodu pánů z Doubravice. Roku 1120 a 1130 přicházejí jako svědkové na listinách Markvart a Mstihněv z Doubravice.  Dva členové rodu toho Smil a Hrabec z Doubravice byli při svatém dobytí Milána roku 1158, jiný Hrabec z Doubravice byl roku 1248 zajat Rakušany, Moravu pustošícími a zavezen do Vídně. K roku 1279 jmenuje Vilém z Doubravice, který měl syny Lipolta a Barnabáše. V letech 1293 – 1308 vyskytuje se jako svědek Protiva z Doubravice, byl také od roku 1305 zemským číšníkem a obdaroval řád templářský statky v okolí Vsetína.

Doubravice byla městečkem již od dávna, připomíná se jako městec již roku 1378 nicméně požádali občané zdejší pána svého, Jana Drnovského, odjinud Rájeckého z Mírova, aby jim potvrdil staré výsady. Pán vymohl na kríli Ferdinandovi I.(r.1557) novou pečeť. T listiny vyjímáme: ...nadepsanému městečku a obyvatelům v něm, nynějším i budoucím, pečeť dávati ráčíme, zejména štít žlutý neb zlaté barvy, v němž jsou po vrchu tři štrychy červené na příč a čtvrtý štrych přes ty tři pošikem, a v spodku toho štítu zelenej dub stojí ...   ...a jí (pečetí) listy a jiné potřeby (pečetiti) zeleným voskem. Pokud a kdyby toho potřeba kázala, jak jiná městečka království Českého a markrabství Moravského ...

Střediskem života obecního bývala radnice. Na místě nynějšímu obecního hostince býval roku 1667 pozemek patřící Pavlu Nedbalovi, na němž roku 1682 vystavěna za 147 zlotých dřevěná radnice s věží, která zhořela roku 1705, přičemž bylo zničeno mnoho starých listin a výsad v ní chovaných. Vystavěna znova roku 1708 opět ze dřeva, roku 1812 byla stržena a nynější budovou nahrazena.

Obec utrpěla mnoho škod, roku 1621 vypleněna Uhry, roku 1809 francouzským vojskem, roku 1815, 1824, 1844 postižena velkým krupobitím, roku 1823 velkým suchem, roku 1831 cholerou, roku 1761 dobytčím morem. Ohněm zničena v letech 1760 (zhořel kostel, fara a velká část obce), 1822, 1824, 1826, 1835, 1836, 1863, 1866 a 1892. Ohromný vichr roku 1739 pokácel množství stromů. Proto založil zde roku 1746 Ant. Salm hamry, které zanikly po vyhoření. Kolem roku 1726 pěstován zde hojně i chmel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.doubravice.svazeksvitava.cz.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA