Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blansko

Historie
Blansko vzniklo jako osada (Staré Blansko) na pravém břehu Svitavy. První písemná zmínka o něm pochází z r. 1141, kdy se jméno Blansko vyskytuje v jedné z listin olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka jako součást statků olomouckého biskupství.

Od konce 14. století se objevují zprávy o tzv. manském dvoře na levém břehu Svitavy. Kolem tohoto dvora, stojícího zhruba v místech dnešního zámku, postupně vyrůstala osada Nové Blansko. Obě části se správně a ekonomicky vyvíjely samostatně až do r. 1526.

V r. 1580 bylo Blansko povýšeno na městys.

V poslední třetině 16. století se Blansko dostalo do držení rodu Žalkovských ze Žalkovic. R. 1580 bylo Blansko Matyášem Žalkovským povýšeno na městečko. Matyášův syn Jan Žalkovský nechal na přelomu 16. a 17. století přestavět původní gotickou tvrz na renesanční zámek.

Od konce 17. století vlastnil blanenské panství slezský rod hrabat Gellhornů, který zde také založil železářskou výrobu (1698). V této tradici pokračoval rod Salm-Reifferscheidt, který v r. 1766 získal blanenské panství koupí. První polovina 19. století byla obdobím rozkvětu blanenského železářství a zejména rozmachu výroby umělecké litiny. Salmům, kteří v r. 1896 prodali železárny pražské firmě Breitfeld-Daněk, patřilo blanenské panství do r. 1945.

Velký význam pro rozvoj Blanska měla výstavba železniční trati Brno - Česká Třebová - Praha, kterou v úseku Brno - Blansko stavěla v letech 1843 - 1849 italská firma Tallachini.

Po zrušení patrimoniální správy koncem 40. let 19. století a územní reformě se stalo Blansko centrem soudního okresu.

Významným datem v dějinách obce pak bylo povýšení Blanska na město v r. 1905 dekretem císaře Františka Josefa I.

V r. 1949 se stalo Blansko okresním městem a zůstalo jím i po reformě územního členění státu v r. 1960.

Současnost

V současné době má město kolem 22.000 obyvatel, je vstupní branou do Moravského krasu, v němž se mj. nachází soubor jeskyní přístupných veřejnosti. Největší atrakcí Moravského krasu je propast Macocha hluboká 138 m.

Blansko je zaměřeno zejména na průmysl, jehož profilací je možno charakterizovat výrobou vodních turbin, šedé litiny, elektrických měřicích přístrojů a zařízením pro polygrafický průmysl.

Turistické zajímavosti

Moravský Kras
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve Střední Evropě. Je tvořen silně zkrasovělými devonskými vápenci.

Na ploše 100 km2 jsou vyvinuty povrchové i podzemní krasové jevy. V celém území je známo více jak 1000 jeskyní. Čtyři z nich jsou zpřístupněny pro veřejnost. V zájmu zachování tohoto jedinečného fenoménu bylo území Moravského krasu již v roce 1956 vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí.

Moravský kras je nejvýznamnější turistickou lokalitou našeho okresu. Každoročně tuto oblast navštíví statisíce turistů. Jsou fascinováni nádhernou přírodou Moravského krasu, obdivují závratnou hloubku propasti Macocha a těší se na prohlídky jeskyní. Bohužel, někteří z nich odcházejí zklamáni díky neznalosti „místních poměrů“ jim např. ujel autobus, včas si nevyzvedli rezervované vstupenky do Punkevní jeskyně či bylo již úplně vyprodáno na několik dnů dopředu.

Na této stránce bychom vám chtěli dát pár praktických rad, jak strávit dovolenou v Moravském krasu co nejpříjemněji.

Přístup a doprava do a v Moravském krasu:
Oblast Moravského krasu je doslova protkána sítí turistických značek. Na Skalní mlýn („srdce“ krasu s informačním centrem a parkovištěm) vede z Blanska zelená turistická značka, která začíná u vlakového nádraží. Ze Sloupu, respektive Sloupsko-šošůvských jeskyní vás sem přivede žlutá značka. Druhým důležitým bodem je horní můstek propasti Macocha. Zde se setkává již zmíněná žlutá značka ze Sloupu s červenou, která vede z Rudice.

Vzhledem k obrovské návštěvnosti byla v krasu poněkud omezena automobilová doprava a nahrazena ekologickou. Pro automobily je zcela uzavřen Pustý žleb — spojnice mezi Punkevními jeskyněmi a vesnicí Sloup a část Suchého žlebu (od Kateřinské jeskyně po odbočku k hornímu můstku propasti Macocha). Automobil musíte zanechat na parkovišti u hotelu Skalní mlýn.

V úseku od Skalního mlýna k Punkevním jeskyním je v provozu ekologický vláček, od Punkevních jeskyní k hornímu můstku Macochy vede lanovka. Vláček i lanovka jezdí v návaznosti na vstupy do jeskyní (vláček každých 20 minut, lanovka nepřetržitě), vstupné můžete zakoupit na informačním centru na Skalním mlýně. Doporučujeme vám zakoupit vstupné COMBI, což je cenově zvýhodněná kombinovaná zpáteční jízdenka na vláček i lanovku.

Ke Skalnímu mlýnu se dostanete i autobusem. Existuje pravidelná autobusová linka.

Aquapark
Bázen aquaparku obsahuje čtyři 25metrové plavecké dráhy, tři skokanské můstky 1 a 3 metry, divokou řeku s houpacím bazénkem uprostřed, 55 metrů dlouhý tobogán, 2,5 metru širokou a 14,5 metru dlouhou skluzavku, bublinkovou masážní lavici, čtyři vodní trysky ve stěně bazénu, tři chrliče vody, vodní hřib, dva dnové výrony vody Dětský bazének je sestaven ze dvou propojených bazénků o průměru 4 a 6 metrů, s vodním hřibem. V obou bazénech je vyhřívaná voda.

V zadní části areálu je široká písečná pláž, která obsahuje stylové dětské hřiště pro děti od 3 do 12 let (prolézačky, houpačky) a dva plážové volejbalové kurty.

Provozně správní budova obsahuje šatny, sprchy a WC pro návštěvníky. Dále veškerou technologii pro venkovní bazény (filtrace, chemické hospodářství, čerpadla, akumulační jímky atd.) a místnosti pro plavčíky a půjčovnu lehátek a slunečníků. Součástí provozně správní budovy je také letní restaurace s venkovním a vnitřním posezením.

Kolem bazénu jsou nové tryskané betonové dlažby. Ostatní plochy tvoří travnaté koberce s automatickým zavlažováním.

Minigolf
Minigolfové hřiště - areál minigolfového hřiště byl začátkem roku 2000 kompletně zrekonstruován a díky umělému osvětlení jednotlivých drah je areál v provozu do pozdních večerních hodin. Areál minigolfu je otevřen v závislosti na počasí. V období od října do dubna je uzavřen.

Čerpáno z oficiálních stránek města Blansko www.blansko.cz, na kterých najdete další informce.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA