Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lubě

Historie
Jméno Lubě má prý obec po "lubě"=dřevěná nádržka, do níž padalo rozemleté zrní ze žernovů v ručních mlýncích, které se zde snad kdysi vyráběly. První zmínka o vesnici se objevuje r. 1360, kdy patřila k bukovskému panství (okres Tišnov). Od Bukovice prodána ves r. 1385 Peškem z Bukovice Ježkovi z Křížánek, který ji r. 1398 prodal Janovi z Braslavce. Jan z Braslavce upsal na Lubi své choti Ofce 50 hřiven, které ona postoupila svým dětem Bohuši, Anně a Kateřině. Počátkem 15. století patřila část vsi Blažeji Z Domabořic, od něhož r. 1415 byla koupena Janema Kašparem Z Bukovice i s pustým dvorem, pak přešla na příbuzné vladyky z Šerkovic, ještě r. 1492 se jako vlastník objevuje Alžběta z Šerkovic. Počátkem 16. století byla ves rozdělena, neboť r. 1549 náležela část k Černé Hoře a zbytek pánům z Lomnice , jimž připadly Šerkovice. R.1547 Jan z Lomnice prodal mimo jiné i tuto ves bratrovi Jiřímu, podobně to udělal i Karel ze Žerotína, pozdější majitel Lomnice, se třemi lány, které prodal Oldřichovi z Kounic, r. 1548 daroval Amand hr. Serényi 3 poddané panenskému klašteru Porta coeli v Předklášteří.

Současnost

Obec Lubě je skryta v hlubokém údolí potoka Lubě. Tvar vesnice je nepravidelný, závislý na povaze krajiny. Potok Lubě přitéká od západu z půvabného údolí Johanky. Na úpatí zalesněné Jedůvky před obcí z levého břehu přijímá přítok od Jenče protékající údolím Záhoří. V místě, kde se obě jmenovaná údolí sbíhají, vzniká prostranější kotlina, v níž leží větší část obce. Na severu je kotlina ohraničena příkrou strání, pravý břeh se mírně sklání k potoku. Napříč kotlinou prochází okresní silinice z Černé Hory do Tišnova. Na levém břehu potoka Lubě se silnice rozšiřuje v malou náves, okolo níž je směstnáno jádro vesnice. Ojedinělá čísla jsou roztroušená po pravém mírně skloněném břehu potoka. V samé vesnici se potok Lubě obrací k jihu, příkrá stráň po jeho levém břehu se přibližuje až k jeho toku, čímž se kotlina zužuje v údolí, v němž také leží několik stavení. Pro nepříznivou povahu krajiny obec tolik nevyniká polohou ani vzhledem, zato její okolí je půvabné svými roklinami, příkrými srázy a hojnými lesy.

Okolí
Od vesnice na západ je údolí Johanka, které je hned za vesnicí na levém břehu potoka Lubě tvořeno úbočím Jedůvky,to je většinou porostlé jehličnatým lesem. V pravé stráni "Mülerově lese" porostlé mladými buky, duby, jasany a smrky, která příkře spadá k potoku, je možné na mnohých místech vidět průrvy způsobené dravostí potoka za velkých vod. Dál na západ do údolí vybíhá táhlé úbočí kopce Střely. Popsané zákoutí vyniká bujnou letní vegetací.

Ubíráme-li se z obce podél toku potoka jižním směrem, hned za vsí vcházíme do hlubokého a místy hodně těsného Žlebu. Srázné stráně potoka sledují klikatý tok potoka, jsou z části zalesněné, holé a skalnaté (zejména levá stráň). Dno údolí je většinou pokryté pastvinou, břehy potoka jsou rozbrázděné, zbavené stromů a provázené tůněmi stojaté vody. Částečně vyrvané kořeny stromů obklopené nánosem a místy kamenitý nános působí pustým dojmem a jsou svědectvím katastrofy, kterou byla povodeň v r. 1922. Asi 1/4 hodiny cesty za vsí do údolí vybíhá slepencová skupina skalních pilířů, z nichž jeden se nápadně podobá lidské hlavě, proto se mu říká "Krkatá baba".

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sweb.cz/obec.lube.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA