Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chrudichromy

Historie
Nejstarší historická zpráva o obci pochází z roku 1349, nebylo ale jasné jak se obec bude nazývat. Rozhodovalo se mezi dvěma názvy Chuděchromy a Chrudichromy, jenž se ujal druhý, název obce. Cenný je popis obecního razítka: Na starém razítku jest znakem radlice, přes níž jest položen roubel, kolem jest nápis PECET WOBECNI DIEDINI CHRUDICHROM  (razítko je bez letopočtu).

Vlastivěda Moravská uvádí,že v okolí Chrudichrom se dolovalo uhlí a v polovině 19 století se pěstovala štětka soukenická, kterou místní vozili až do Lipska, do Berlína a Hamburku.

Podle obecní kroniky byly Chrudichromy od roku 1539 – 1850 součástí boskovického panství. Na památku na zrušení roboty byl v roce 1849 na náklady F. Kováře, nedaleko Boskovic u silnice k Chrudichromům, pod vršíčkem zvaný ,,Trníček“ postaven litinový kříž s kamenným základem, který stojí mezi dvěma lípami.

První kronika o Chrudichromech shořela při velkém požáru obce v roce 1910. Tehdy byla požárem postižena polovina obce.Další kronika je psaná od 1. května 1924 kronikářem Jaromírem Tomáškem, správcem zdejší školy byl od 1.8.1922 do roku 1933. Po něm od 1.9.1933 jako správce školy nastoupil Michal Staněk. Je možné že převzal i psaní obecní kroniky. Kronika končí rokem 1967 a je uložena v Okresním archivu v Blansku. Další díl kroniky popisuje roky 1968 – 2003 a je uložena na obecním úřadě Chrudichromy. Druhý díl začal psát František Nezval. Kroniku psal do roku 1979. Po něm převzal nelehký úkol pan Ladislav Dostál, který přítomnost i vzpomínky na minulost zaznamenával do kroniky až do roku 2002. Od roku 2003 převzali nelehkou úlohu manželé Jana a Pavel Kolmačkovi.

V roce 1892 byla postavena jednotřídní obecní škola, na kterou přispěl 1.000 zlatých i císař František Josef I. Prvním učitelem a správcem školy byl František Brejla. V Chrudichromech působil plných 28. roků. V roce 1920 byla ve škole založena místní knihovna. Rozhodnutím ONV v roce 1970 skončilo vyučování v jednotřídní škole, pro nedostatečný počet žáků.

V roce 1910 bylo započato dolování uhlí na pozemku u silnice na Trníčku.Uhlí se dolovalo do roku 1923. Vzpomínka patří také padlým Chrudichromským občanům v 1. světové válce J. Kuželovi, J. Janků, S. Lubasovi. Největší pocty se dostalo československému legionáři A. Doleželovi, kterému byla dne 14.6.1931 odhalena pamětní deska na domě č.42 v Chrudichromech, kde strávil své mládí. Za 2. světové války bylo na nucené práce v Německu odesláno několik mužů i z Chrudichrom. Byli to B. Měcháček, J. Řezníček, J. Přikryl, A. Staněk, J. Staněk, J. Dostál.

Současnost
Obec Chrudichromy se rozprostírá na úpatí kopce Habří 441m, pozvolna skloněného do údolí řeky Svitavy, 3 km severozápadně od Boskovic.Chrudichromy sousedí s obcemi Mladkov, Svitávka, Míchov, Bačov a Boskovice.Obec Chrudichromy leží v nadmořské výšce 316 – 370 m. nad mořem. Nejvyšší bod katastru je 442 m nad mořem – na Kopaninách. Od roku 1976 patřily Chrudichromy pod Boskovice. Od roku 1992 jsou opět samostatné. Plocha katastrálního území je 268 ha.

Turistické zajímavosti

Kaplička Cyrila a Metoděje
Přes katastrální území obce vedou dvě cyklistické stezky :
Směr Boskovice – Letovice č. 5163
Chrudichromy – Černá Hora č. 5201

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://chrudichromy.svazeksvitava.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA