Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hazlov

Historie
Vznik Hazlova můžeme datovat již do první poloviny 12. století. První písemná zmínka o Hazlovu pochází z roku 1224, kdy se připomíná Bedřich z Hazlova, majitel a zakladatel zdejšího hradu. Hrad strážil důležitou obchodní cestu z Chebska přes Ašsko do středního Německa. Později byl hrad přebudován na tvrz a v 17 století byla tvrz přebudována na barokní zámek, který je dodnes zachován a chystá se jeho rekonstrukce.

Hrad v Hazlově působil jako správní středisko v tehdejší autonomii Ašska, které se stalo autonomním mikroregionem chráněným českými panovníky. Architektonicky je zde však vzácnější kostel Povýšení svatého Kříže, při kterém byla zřízena roku 1307 první farnost na Chebsku a na věž byl zavěšen první a nejstarší zvon. Vnitřní zařízení pochází z konce 17. století. Nejcennější je soubor obrazů z konce 17. století s výjevy ze života Krista. Kostel je dominantou zámeckého areálu.

Hazlov má starou průmyslovou tradici. Již v roce 1553 byl založen nejstarší pivovar v celé oblasti. V 18. století zde pracovala železná huť a v roce 1822 vznikla v obci přádelna bavlny poháněná parním strojem a vodním kolem, později byla přestavěna na tkalcovnu a barvírnu, která roku 1911 vyhořela a na jejím místě vznikly nové objekty. Posledním majitelem tzv. "Hazlovského zboží" až do roku 1945 byl Friedrich Helmfeld.

Současnost
Obec Hazlov leží na křižovatce několika turistických tras. V blízkém okolí je možné navštívit další historické památky např. v osadě Polná hrázděnný dům, jehož štít zdobí obraz madony. Rekreovat se je možné v půvabné osadě Podílná. Ke koupání slouží malebný Kamenný rybník, z větší části obklopený lesem. V blízkém okolí se rovněž nachází chráněný přírodní výtvor "U cihelny" naleziště vesuvianu-egeranu, který byl poprvé popsán J. W. Goetem a pojmenován dle Chebu (Eger). Toto naleziště je svého druhu jediné v celé Evropě. V okolí obce je možné na loukách najít Kamenné smírčí kříže.

Ves Polná leží 2 km od Hazlova v nezalesněné rovině na okraji přírodního parku Smrčina, v nadmořské výšce 535 m. Od roku 1307 spolu s Lipnou, Podílnou a Skalkou tvoří součást panství Zedwitzů z Libé. Při sčítání lidu v roce 1990 bylo zapsáno 26 domů a 11 chalup s 64 obyvateli. Ze středověku pocházejí smírčí kříže. Polná patří do území nedotknutelného reformací. V roce 1930 bylo obyvatelstvo katolické. To vysvětluje větší počet religiozních památek (boží muka, kamenné kříže).

Ves Výhledy, od roku 1950 ve společné obci s Hazlovem, leží v nadmořské výšce 687 m a vznik můžeme datovat až před rok 1224.

Památky
Nejstarší drobnou památkou je hraničník z doby před úpravou hraničního značení roku 1844. V nejstarších dobách se hranice značila do hloubky vysekaným křížkem. Místní kámen je hrubě otesaný hranol s negativním reliéfem kříže. Nejkrásnější památkou jsou boží muka z roku 1833 s motivem Nejsvětější Trojice na velkém medailonu, který je postaven na profilovém sloupku s římsou. Obec Skalka vzdálená 3 km severně od Hazlova se rozkládá na úpatí Goethova vrchu. Popularita blízkého křemenného valu, proslaveného častými návštěvami básníka J.W. Goetha, přivedla do Skalky mnoho turistů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obechazlov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA