Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skalná

Město Skalná leží v České republice, v Karlovarském kraji, v Chebské pánvi na březích potoka Sázek.

Historie
Stará německá, resp egerlandská (Egerland-Chebsko) pověst o založení města říká, že v dávných dobách zde byl v okolních, na zvěř bohatých lesích, na lovu rytíř. Při lovu zabloudil, stále narážel jen na obrovské žulové balvany. Teprve v noci objevil v dálce světélko za kterým se vydal. Došel k několika malým stavením, kde přenocoval. Jako dík za to, že vyvázl živ, pojmenoval místo Wilsstein a nechal postavit malou kapličku, na jejímž místě byl později vybudován hrad.

Waldsassenský klášter dostal při svém založení v okolí panství v rozloze kolik se za den obešlo, ale měl i své ministeriáli, kteří zajišťovali vliv kláštera široko daleko a hledali cesty, jak získat další majetek. V té době dochází k založení pěti hradů ukrytých v krajině, ne na návrších, ale ve skrytu na kraji pomezních hor, možných průchodů. Mezi nimi, jak uvádějí zprávy z Waldsassenského archivu, byl založen i hrad, nebo spíše tvrz Wildstein.

První zmínka o hradu Wildstein je z roku 1166, první písemná zpráva je z roku 1224, kdy waldsassenský opat Eduard hovoří o výkupu desátků od Gerolda z Wildsteinu, kterému patřili některé statky v okolí Waldsassenu a Tischenreuthu a který byl údajně zakladatelem tohoto hradu, kolem kterého postupně vznikla ves. Prvními majiteli hradu byl rod Nothaftů. Za vlády Wirspergů došlo roku 1541 k rozdělení panství na Horní a Dolní Wildstein, s čímž souvisel vznik tzv. „ Dolního“ zámku.

Wirspergové připojili k Wildsteinu sousední Plesnou a Starý Rybník. Toto rozdělení trvalo až do 19. století. Nejznámějším rodem byli Trautenbergové, kteří zde ze všech majitelů žili nejdéle. V roce 1850 se stal Wildstein sídlem okresního soudu, dochází k celkovému rozvoji obce a jejímu povýšení 14. července 1865 na městys. V této době zde žilo 2 300 obyvatel. K povýšení na město došlo až 5. prosince 1905 Františkem Josefem I.

Památky

Hrad Vildstein
Jeden z nejstarších hradů na Chebsku. Románský hrad, který vznikl na skalnatém výběžku nad údolím Kateřinského potoka v letech 1166-1225 patří k nejstarším zachovalým vodním kamenným hradům v Čechách. Hrad byl postaven pod vlivem blízké císařské falce v Chebu ve stylu štaufské architektury. Opevnění hradu zesiloval důmyslný systém využití toku potoka, který mohl být přehrazen a zatopit tak prostor až na severní straně hradu.

Původní románský hrad byl několikrát přestavován. Poprvé zřejmě kolem roku 1400, kdy došlo k rozšíření obytné plochy hradu. Další přestavba následovala v 16. století a poslední větší úprava v 18. století, kdy vznikla nová zámecká budova v předhradí, přestavěná později na rokokový zámek. Od poloviny 16. století začal význam hradu upadat, na začátku 19. století byl u zámku postaven pivovar a hrad přestavěn na sladovnu. Nejvýznamnějšími vlastníky hradu byly rody Nothaftů, Śliků, Wirspergů, Trautenbergů, dále byl vlastníkem hradu rytíř Wilhelm von Helmfeld ze Starého Rybníka, továrník Geipel z Plesné, stát. V současné době je hrad v soukromých rukách a je postupně opravován.

Kostel sv. Jana Křtitele
Založen řádem německých rytířů, první písemná zmínka z roku 1297, r. 1320 zmíněn v nejstarším farním soupisu řezenské diecéze. Do dnešní barokní podoby přestavěn v letech 1705-1709 W. Braunbockem a A. Sandnerem na zakázku Kaspara Ferdinanda von Trautenberg. Nad kostelem, který je stále ve vlastnictví církve, měli neustále patronát majitelé panství. Po požáru r. 1810 rozšířen, věž dokončena teprve r. 1901. Vnitřní zařízení pochází vesměs z 19. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.skalna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA