Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nový Kostel

Do katastru obce Nový Kostel patří katastrální území Hrzín, Mlýnek, Lesná, Kopanina, Horka, Čižebná, Oldřišská a Božetín. Podle posledního sčítání žije v katastru Nového Kostela 538 obyvatel.

V Novém Kostele je pošta, základní škola s nižším stupněm 1. - 5. třídy. Do mateřské školky, která je spojená se školní družinou chodí 22 dětí. Obyvatelé, žijící v Novém Kostele a okolí mohou navštívit knihovnu pro veřejnost. V katastru obce působí Sbor pro občanské záležitosti, který se stará o slavnostní místnost pro vítání občánků, zlaté a stříbrné svatby a nyní je i možnost uzavřít v Novém Kostele sňatek za přítomnosti matrikářky z Lubů. Působí zde rovněž TJ Jiskra Nový Kostel, která má k dispozici hřiště s kabinami, a Myslivecké sdružení Kopanina. V kulturních domech v Novém Kostele a Kopanině se příležitostně konají různé akce pro místní i obyvatele z okolí.

Pro věřící spoluobčany je přístupný kostel Povýšení sv. Kříže v Novém Kostele a pozdně barokní kostel sv. Jiří z let 1768 - 1770 v Kopanině.

Obyvatelé obce i okolí za prací dojíždí do okolních obcí a měst nebo jsou zaměstnáni u zemědělské společnosti Spo-zem, s.r.o. Nový kostel. Největším zaměstnavatelem je Truhlárna Nový Kostel, která zaměstnává okolo 125 obyvatel z Nového Kostela a okolí.

Obecní úřad spravuje lyžařský vlek v Čížebné, který v zimě navštěvují příznivci lyžování z širokého okolí. V létě se zde konají různé sportovní akce např. při příležitosti oslav dne dětí apod.

Historie
Nový Kostel byl založen v 17. století. Svůj název "Nový Kostel" získal zajímavým způsobem. V době reformace (17. století) bylo téměř všechno obyvatelstvo lutheránského vyznání. V jedné z obcí patřící pod správu Klinghartu (Křižovatky), žila jedna katolická rodina. Člen této rodiny onemocněl, dal se zaopatřit v Chlumu sv. Máří a tímto bylo navázány styky s katolickou farností.

Z popudu tehdejšího faráře v Chlumu sv. Máří, Šebestiana Kristiána byl v roce 1613 vystavěn kostel ve zdejší obci. Byl však spravován farou v Chlumu. Teprve na žádost statkáře Mulze von Woldau, byla v roce 1657 zřízena fara při zdejším kostele. Prvním farářm zde byl Vít Etter. V roce 1776 byl kostel zvětšen a farnosti byly přidány další obce. Protože kostel byl oproti kostelu v Křižovatce nový, začalo se říkat obci "Nový Kostel". Tento kostel Povýšení sv. Kříže nebyl ušetřen přírodní katastrofy, když v roce 1845 zapálil blesk věž kostela. Při požáru shořely varhany a zvony se roztavily. Kostel byl obnoven a v roce 1884 se na věži objevily hodiny.

K obci se váže pověst o správci kláštera ve Valdsasích, který svůj život dožíval právě zde v jednom z honosných statků. K stáru si dobře uvědomoval, že majetek nenabyl právě poctivým způsobem a prosil své děti, aby vše vrátily. Nikdo jej však nebral vážně. Správce zemřel v pátek třináctého a byl pohřben na místním hřbitově. Již první noc po pohřbu přijel na hřbitov neznámý jezdec a vyvolal z hrobu nebožtíka. Mrtvý byl posazen na koně, když se při průjezdu branou zoufale zachytil jednoho ze sloupků a zřítil se ze strmé stráně k potoku. Tam jej také nalezl ráno hrobník. který hrůzou zešedivěl. Od té doby se tomuto místu říká "pekelný sráz".

Obci samotnou stíhaly v 19. století pohromy. V roce 1842 byl v obci velký hladomor následkem dlouho trvajícího sucha. V roce 1850 zaneslo vojsko, které bylo v obcích ubytováno, tyfus, na který zemřelo mnoho osob.

Příroda a okolí
Do nejbližšího okolí obce patří i Kopanina s pozdně barokním kostelem sv. Jiří z let 1768 - 1770. První zmínka o obci pochází z roku 1265. V roce 1429 byla obec zničena husity a později obnovena. Od 16. století se zde těžilo olovo. Panský dům ze 17 století byl připomínán jako zámek. V obci se dochovalo i několik cenných staveb lidové architektury. Roubená stavení si dodnes zachovala svůj půvab.

U obce Horka, která rovněž spadá do katastru Nového Kostela, je rozlehlá vodní nádrž "Horka" vybudovaná na Libockém potoce. První zmínka o obci pochází již z roku 1219. V roce 1452 byla obec zničena válkou a později obnovena. V 16 století se zde jako v okolních obcích těžilo olovo. V roce 1845 zde bylo 17 domů se 120 obyvateli a od roku 1850 byla samostatnou obcí. V roce 1830 se zde narodil pozdější ředitel východočeské dráhy G. Low.

Nejstarší obcí v katastru je Božetín. První dochovaná zmínka pochází z roku 1185. Jedná se o zemědělskou obec od samého počátku vzniku. Od roku 1444 patřil Božetín pod správu Křižovatky. Roku 1530 byl dán do provozu první mlýn. Od roku 1697 patří pod farnost Nového Kostela. Zajímavostí byla pojízdná škola, která fungovala od roku 1829 do doby, než byla vystavěna škola v roce 1875. Obyvatelstvo se mimo zemědělskou činnost živilo domácí prací pro houslaře v Lubech.

Další okolní obcí patřící do katastru Nového Kostela je Mlýnek. První dochovaná zmínka o této obce pochází z roku 1301. V roce 1452 byla obec zničena, tak jako mnohé ostatní válkou a později obnovena. V roce 1800 byla postavena pila a od roku 1936 si majitel vyráběl elektřinu sám. V okolí obce se nachází minerální prameny. Také se zde v minulosti těžil granit a některé vrty dosahovaly hloubky až 291 metrů.

O obci Čížebná pochází zmínka z roku 134, jednalo se u zemědělskou obec. V roce 1840 byl zjištěn výskyt uhlí a po vybudování železnice Tršnice - Luby bylo v roce 1900 započato s těžbou. Uhlí však bylo moc hluboko, proto se přestalo po krátké době těžit. V roce 1919 byla postavena továrna na výrobu oleje, vosku a koksu. I tato však byla po 10 letech uzavřena.

Hrzín je další obcí, patřící do katastru Nového Kostela. Jednalo se o zemědělskou obec, která se v roce 1850 osamostatnila. Měla vlastní obecní úřad a od roku 1828 vlastní školu. Dnes má obec pouze 59 obyvatel.

Z roku 1501 pochází zmínka o obci Spálená. Obec se mimo zemědělskou činnost věnovala i domácí výrobě hudebních nástrojů. Ve Spálené byla položena roku 1900 trať Tršnice - Luby. Těžil se zde kaolín, pálili se cihly. V roce 1926 byla vybudována čistička osiv, která funguje dodnes, nyní pod názvem Selekta, a.s. Praha. V obci byl rovněž mlýn.

Lesná (dřívější Valdov) patří rovněž do katastrálního území Nového Kostela. První zmínka pochází z roku 1265. V obci byla hlavní péče věnována domácí práci. V obci byl zámek, jehož poslední majitelkou byla baronka von Kopal z Hřebenů, která zámek vlastnila až do roku 1945. Dnes již bohužel zámek nestojí. I ve zdejší obci byl mlýn.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.c-box.cz/novy-kostel/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA