Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Valy

Malá obec ležící v Karlovarském kraji nedaleko Mariánských Lázní (mapa zde). V současné době má přibližně 305 obyvatel a asi 106 domů. Založena byla kolem roku 1670 a dlouhou dobu nesla jméno Šance. V současné době zde probíhá výstavba mnoha nových domů a obec se utěšeně rozrůstá.

Historie obce Valy
Obec má charakter roztroušeného sídla v údolí kolem dvou potoků a okresní silnice od Velké Hleďsebe do Kynžvartu. Leží 560 metrů nad mořem v lučním údolí při soutoku dvou potoků. Kosí potok pramení pod Dylení a přichází sem od tzv. "Houpačky". Po staletí se mu říkalo Vonše (Wonschabach). Od Staré Vody sem přitéká Blatný potok (Altbach), který se severozápadně od obce spojuje z více meších potůčků (např. Blatný, Hrázný, Bahenní potok) Tyto potoky leží na vodním předělu. Na západ odtud tekou vody do Ohře, zatímco zdejší potoky míří do Kosího potoka a do Mže. Dostatek vody dal vznik mlýnům v obci i okolí.

Obec Valy vznikla po třicetileté válce v místech, kterým se odedávna říkalo Kynžvartský pas. Sídlo však nepřevzalo tento název, ale nazývalo se Staré Šance. Byl to uzlový bod na staré zemské cestě z Čech přes Planou do Chebu. Když v roce 1618 přišla do kraje zpráva o pražské defenestraci, loketský hejtman Niklas von Globen se třemi falckými praporčíky a lidmi obsadil loketský a slavkovský průsmyk i Kynžvartský pas. Nechal tu pokácet silné kmeny a postavit zátarasy přes silnici a vojenské sruby.

Když pak v letech 1642-1643 drželi silnici i průsmyk císařská vojska, byly zde vybudovány mocné valy. Poprvé se uvádí v těchto místech v roce 1670 panská rybárna s porybným, který dohlížel na rybolov na panství Metternichů. Další osídlení, domníváme se přišlo z Haselhofu (Lískovec). Tento dvůr stál při stezce na samotě už před rokem 1464. Uzavřený kamenný blok zdí připomínal spíše tvrz. V roce 1678 se uvádějí již tři domy, roce 1692 přibyly čtyři. Další vývoj obce se zrychloval. V roce 1788 má obec Alte Schanz 37domů (250-300 obyv.).

Že v obci zůstávali kamenné valy je zřejmé podle popisu místa v příloze staré válečné mapy císaře Josefa II. (1782). Tyto poměrně mohutné valy zde zůstávaly až do 2. poloviny 19. st. Kameny ze zbořených valů později posloužily ke stavbě domů. Roku 1848 mizí z názvu obce "Alte". V letech 1826-1928 byla vybudována silnice Plzeň - Cheb. Na ní jezdily poštovní a formanské povozy, které tímto obstarávaly dopravní ruch na cestě Cheb - Praha - Vídeň - Terst.

Památky a zajímavá místa v okolí
Nejcennější památkou pro obyvatele Valů je Král smrků, mohutný strom, který má obec i ve svém znaku. Nalézt jej můžete asi 3 km SV od obce. Přímo v obci stojí za zmínku několik historických stavení v dobrém stavu.

Za návštěvu jistě stojí nedaleký zámek Kynžvart a také historické centrum Mariánských Lázní.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://valy.hyperlink.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA