Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ovesné Kladruby

Obec Ovesné Kladruby se nachází v okrese Cheb, kraj Karlovarský. Obec Ovesné Kladruby leží asi 8 km východně od města Mariánských Lázní v nadmořské výšce:
698 metrů - nejnižší bod obce – dům č. p. 61, majitelka Vlasta Schneiderová
725 metrů - Obecní úřad na Návsi – dům č. p. 16 FARA
758 metů - nejvyšší bod obce – dům č. p. 62, majitel ing. Josef Plesník

Historie
(Ovesné Kladruby - Habakladrau - Anavetika Cladruna)

Ovesné Kladruby zaujímají mezi vesnicemi bývalého panství kláštera tepelského zvláštní, vyjímečné postavení, protože nejsou uvedeny ve velké potvrzující listině kláštera z r. 1273.

Již v r. 1242 je zde doložena farní stanice, to poukazuje na význam tohoto místa již v raném věku. Pravděpodobnost výstavby obce se datuje až po r. 1273.

Nejstarší pojmenování souvisí s obsazením fary r.1363 po smrti faráře Lorence / Vavřince /. Tehdejší latinské jméno bylo „ Anavetika Cladruna „ přičemž prvé slovo neznamená nic jiného než – oves. Již o rok později je obec pojmenována německy Hebreyn Kladrum, středověké Hebreyn – oves.

Toto se časem změnilo na Habakladrau. České pojmenování Ovesné Kladruby se prvně zaznamenalo r. 1473 a má stejný význam jako německé a latinské jméno.

Obec zůstala vždy majetkem kláštera, obec se nikdy nehlásila k luteránské víře a právě proto jí klášter v Teplé protěžoval a na přelomu 16. a 17. století nastala pro obec doba rozkvětu, jež nebyla zastavena ani velkým požárem a morem v r. 1611 kdy v obci zemřelo během čtyř měsíců 130 obyvatel, obec nebyla zlomena ani následným morem v r. 1633, ani třicetiletou válkou.

Zdálo se, že počátkem 17. století dosáhnou Ovesné Kladruby povýšení na městys – tržní město – nebo město. Slibný vývoj obce trvající několik desetiletí byl záhy přerušen povstáním v r. 1680 kterého se zůčastnili i kladrubští sedláci.

Následky byly katastrofální. Obec ztratila všechna privilegia.

V r. 1717 se klášter Teplá jako vrchnost, rozhodl vrátit sedlákům právo svobodného dědění statků.Od té doby měla obec již omezený význam. Růst obce se zastavil a v r. 1655 měla obec 42 domů a v roce 1757 měla 49 domů. Po zrušení panství r. 1849 patřily Ovesné Kladruby pod soudní okres Teplá. V r. 1882 bydlelo v 73 domech 501 obyvatel. V r. 1888 byl zřízen okres Mar.Lázně a obec byla připojena pod jeho správu. V létech 1912 – 1913 byla v obci zřízena četnická stanice na č. p. 77 a v roce 1910 - 1911 pošta. Na elektrickou síť byla obec napojena v r. 1930.

Škola
Ovesné Kladruby byly sídlem farní školy. Škola pochází z doby 1836 – potřebám školy sloužila pole na obecních pozemcích a louka za kovárnou. Obecní škola sloužila též obcím Milhostov a Vysočany, měla tři třídy a 120 žáků, byt pro učitele, školní kuchyni a zahradu.

Kostel
Farní kronika se zmiňuje o kostelu, který byl při velkém požáru 25 .4. 1611 zcela zničen. Roku 1611 pověřil opat Andreas Edersbach italského stavitele M. A. Couseeje výstavbou nového kostela. Po čase byl kostel zbourán pro stavební nedostatky a to v roce 1746. V letech 1747 až 1948 pod patronací opata Ambroze byl obnoven do dnešní podoby.

Fara
Fara je jednopatrová budova postavená v roce 1830 Antonínem Thurnerem z Kláštera Teplá, dle předlohy barokních dvorců.

Pamětihodnosti
• Kostel svatého Vavřince
• Smírčí kříž Na skalce
• Smírčí kříž u silnice do Mrázova
• Fara s hospodářskými budovami

Památky
Při cestě ke starému soudu „Na popraviště“ před východem obce (dnes u statku) stojí 2,9 metrů vysoká „Boží muka“. Při cestě do Mrázova stojí kamenný kříž bez nápisu, další kamenný kříž stojí na lukách (bývalá polní cesta do Výškovic) jihovýchodně od Ovesných Kladrub.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ovesnekladruby.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA