Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krásná

Obec Krásná se nachází v okrese Cheb, kraj Karlovarský. Necelých 6 km severozápadně od Krásné leží na území obce nejzápadnější bod ČR, 50°15′07" s. š., 12°05′29" v. d.

Zajímavosti
Obec se nachází nedaleko hranic s Německem, pár kilometrů od města Aš. Několik kilometrů na sever přes obec Kamenná se nachází Přírodní park Smrčiny.

Historie
První písemná zpráva pochází z roku 1395. Obec se nachází v nadmořské výšce 643 metrů. Na území žije 418 obyvatel. V obci se nachází stáj koní s možností vyjížděk.

Tipy na výlet –  Městské muzeum v Aši
Ašské muzeum bylo založeno roku 1892. Vystavována byla především keramika, nábytek, kroje, zbraně, obrazy, knihy a sbírky věnované občany města, které byly neustále doplňovány dary místních měšťanů a továrníků. Svou současnou podobu dostalo v roce 1966, kdy bylo přemístěno do rekonstruované budovy zámečku, empirové budovy postavené továrníkem Ungerem na místě vyhořelého zámku Zedtwitzů na Mikulášském vrchu.

V roce 1986 zde byla otevřena moderně uspořádaná textilní expozice dokumentující rozvoj textilní výroby na Ašsku od nejstarších výrobních postupů předení, tkaní, pletení, barvení a úpravy až do poloviny dvacátého století. Vystavené tkalcovské a pletařské stroje jsou udržovány v provozuschopném stavu. Představen je zde i úplný postup výroby stávkových rukavic. V odděleném prostoru jsou ukázky odívání z přelomu 19. a 20. století.

Roku 1988 otevřená expozice “Dějiny Ašska” zachycuje rozhodující dějinné události na Ašsku od prvého písemného záznamu z roku 1270 až po ukončení autonomního vývoje Ašska t.zv. “Temperamentními body” Marie Terezie z roku 1775. Doložen je vývoj řemesel na Ašsku od poloviny 17. do počátku 19. století. Expozice je doplněna nábytkem, porcelánem, sklem a obrazy ze 17. až 19. století ze soukromých sbírek ašských měšťanů.

Vstupní prostory jsou upraveny pro přednáškovou činnost, která může být doplňována promítáním diapozitivů nebo videozáznamů, umožňují i pořádání komorních koncertů sólistů či malých hudebních těles. Ve výstavních prostorách v přízemí muzea vystavují přední čeští výtvarní umělci, jsou zde pořádány muzejní výstavy dotýkající se historie a činnosti regionu.

Na zahradě jsou umístěny náhrobní kameny z bývalého evangelického hřbitova, které byly základem pro vznik lapidária doplněného hraničními a mezními kameny, kamennými nádržemi a papírenskými rozmělňovacími kameny.

Počet sbírkových předmětů se zvýšil z necelých 3000 kusů v roce 1975 na současných téměř 28 000 kusů především z oblasti textilní výroby. Sbírka rukavic, která obsahuje na 23000 rukavic, patří mezi největší na světě. Ve sbírkách jsou dále obrazy, uniformy, militárie, národopisné předměty a liturgické církevní předměty. Velmi cennou je sbírka 1200 akvarelů etnografa Karla Šrámka. Mimořádný je soubor 6 000 fotografií z ašské oblasti od poloviny minulého století do současnosti. V knihovně je nezanedbatelná sbírka odborné textilní a regionální literatury. V ašském muzeu je vedena ústřední evidence kamenných křížů a božích muk České republiky, regionální evidence hraničních a mezních kamenů a základní dokumentace horizontálních vodních děl.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.muas.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA