Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pomezí nad Ohří

Obec Pomezí nad Ohří patří mezi nejzápadnější obce ČR. Leží na silnici, která spojuje Cheb s Norimberkem a Frankfurtem. Obec se rozprostírá na březích přehrady Skalka, kterou tvoří řeka Ohře. Jde o zemědělskou obec, na jejímž území pobývá ve svých chatách a chalupách přes 200 lidí. Jsou zde ideální podmínky pro letní rekreaci a turistiku. Z jedné strany přehrada, z druhé strany krásné lesy, které hraničí s Bavorskem. Máte možnost jít až na státní hranici.

V okolí Pomezí jsou velmi pěkná výletní místa. Například Zelená Hora, kde stojí na temeni hory stará rozhledna a vedle ní TV vysílač. Dále Rathsam, který leží v chráněné krajinné oblasti a byl vyhlášen přírodní rezervací. V Tůních, které patří k obci je velké Casino s hotelem těsně u přehrady. Také přímo u přehrady najdete příjemnou restauraci s výhledem na přehradu a okolí. Necelé 3 km od obce se nachází velký autocamp. Vzhledem ke koupání i možným výletům je to velmi výhodné místo pro odpočinek a zábavu.

Pomezí patří mezi nejstarší obce na Chebsku. První písemný záznam pochází již z roku 1322, i když jako sídlo je známa v 11. století. Obec prožívala mnohé bouřlivé události ve své historii. Avšak i v novodobé historii byla obec svědkem významné události pro život v celé naší zemi. Prvního května 1945 zde čs. příslušníci spojeneckých vojsk vztyčili čs. vlajku po vstupu na území své vlasti při bojích o její osvobození.

Historie obce Pomezí nad Ohří
Název Pomezí nad Ohří získává obec v roce 1946. Do té doby se jmenovala Mühlbach, ale ani to není původní název. Tento prošel mnohou změnou. V roce 1322 byla uváděna jako Muelpach a potom se názvy dále měnily, např.: Muelbach, Mulbach (1392-1568) a opět Mulpach (1569-1574). Od roku 1714 až do roku 1946 Mühlbach.

V 15. a 16. století zde různá vojska pustošivým způsobem hospodařila a v některých letech i plenila obec.

V roce 1575 byl v obci vybudován kameno-břidlicový lom. Měl velmi malou výtěžnost. Nebylo pořádné těžební zařízení. Až v roce 1785 byla vybudována tzv. Kamencová továrna. Do té doby bylo těženo ročně asi 70 centů kamence. Potom se zvýšila těžba na 100 centů. Za jeden cent se platilo 17 až 22 Guldenů. Těžba stále klesá a v roce 1833 je zcela zastavena. Kamence se používalo i jako topiva, pro jeho bohatý sirnatý obsah. Těžba byla zastavena i proto, že začala poptávka po lépe využitelném hnědém uhlí. V okolí se budují šachty na uhlí a také v letech 1841-42 s tímto začíná i Mühlbach. I v okolí obce Pirk a Liebeneck (Tůně) vzniká v roce 1850 až 1922 více než tucet dolů. Uhlí z nich však bylo velmi nekvalitní a tak i tato těžba zaniká.

Do 19. století je Mühlbach čistě zemědělskou obcí. V dalších obdobích pak i zde začínají domácí a ruční práce v malých dílnách.

Zřízení železnice si vynutilo rozšíření hraniční a celní služby. Obec byla vždy protnuta důležitou silnicí z Chebu do Norimberka a Frankfurtu. V roce 1900 byla pro spojení Chebu se severem zahájena stavba markhausenského mostu. Před tím byl u obce využíván vždy brod (přes řeku Ohři). V roce 1906 byl postaven betonový obloukový mostek a v roce 1907 znovu obnoven. Na konci druhé světové války byl zničen.

Historie školy
Zajímavá je i historie školy. V roce 1571 založil protestantský farář školu. Na konci 18.století byla zřízena farní škola. Budova musela být v roce 1823 stržena a vyučování převedeno do soukromých domů. Konečně v roce 1847 byla postavena nová školní budova, kde probíhalo vyučování.

Období po 2. světové válce
Důsledky 2. světové války přinesly i obci Pomezí nad Ohří včetně osad řadu škod. Byla velmi poškozena školní budova, 4 domy byly zničeny. Němci vyhodili do vzduchu most přes řeku Ohři, čímž bylo přerušeno spojení do osad Pirk a Cetnov.

Přesto začíná obnova obce, jako obce ČSR.

První významný akt byl příchod československých vojáků, kteří bojovali po boku americké armády 1. května 1945 do obce a vztyčili ČS vlajku jako symbol navrácení státnosti.

Poté následují již rychle další události.
* 25. 5. 1945 přicházejí jako první čs. občané příslušníci Finanční stráže.
* 30. 6. 1945 je zřízena stanice SNB.
* 18. 7. 1945 je ustavena tříčlenná MSK (Místní správní komise).

Už v té době má obec výměru 919 ha 82 arů.

Dne 10. 7. 1946 je ustaven první MNV o 15 členech. Obec má 53 obyvatel české a 423 německé národnosti. Počet domů je 99.

Dne 1. 8. 1947 je definitivně schválen název obce Pomezí nad Ohří. Po provádění doosídlování má obec v tomto roce 256 obyvatel české a slovenské národnosti.

K dalším změnám dochází v roce 19, kdy je založeno JZD. V témže roce se vrací na Slovensko 19 rodin, z nichž 15 rodin si odváží i nábytek z domů, které obývaly. Vzniká Pohraniční stráž a dochází opět ke změnám v obci.

K negativním změnám bezesporu patří vytvoření pohraničního pásma, které protínalo obec, problémy s obdělávání půdy za dráty a omezením vstupu do lesů.

Na druhé straně to pro ves znamenalo příchod nových mladých rodin, pro něž byly později postaveny 2 panelové domy v Dolní Hraničné. Vznikly i nové pracovní příležitosti, pořádalo se více společenských akcí, slavností a podobně.

Druhou významnou událostí bylo vybudování přehrady Skalka na řece Ohři. To přineslo obrovské možnosti rozvoje rekreace. Odrazilo se to jak v přílivu lidí (hlavně v létě) tak v zájmu o budování chat a chalup v katastru obce.

V roce 1963 jsou již vydávána první povolení k výstavbě chat na vyčleněných územích. Zájem byl veliký. V současnosti obývá chaty a chalupy přes 200 obyvatel.

V roce 1973 je vydáno povolení ke stavbě silnice I/6 Cheb - Pomezí nad Ohří (nákladem 25,7 mil. korun), která po dokončení nahradila již zastaralou úzkou státní silnici do SRN.

V roce 1976 je obec Pomezí i s osadami přičleněna k městu Cheb a tak dohází ke zrušení MNV a i samostatnosti obce až do roku 1990.

V roce 1990 je velká snaha občanů a opětovné osamostatnění. V tomto roce je zrušeno pohraniční pásmo.

Dne 29.6.1990 je zřízena oblast klidu 'Český les'.

Začíná obrovský nárůst průjezdu vozidel přes obec do SRN. Dochází k velkému narušování životního prostředí a i nebezpečí pro občany, zejména pro děti při průchodu obcí. Dokonce musí být často povolávána policie z Chebu k zvládnutí dopravní situace, která se již velmi vážně vyhrocovala. Řidiči hromadné dopravy odmítají jezdit do Pomezí, Rychlá záchranná služba se nemůže dostat do obce ani ke zkolabovaným řidičům kamionů

K tomu ještě negativně ovlivňuje život v obci snaha občanů různých států o pronikání do SRN. Proto byla velmi podporována snaha o vybudování obchvatu. Dle statistik projelo obcí Pomezí v roce 1995 445 tisíc vozidel a 1,37 miliónů cestujících.

V roce 1997 byl uveden do plného provozu obchvat a končí tím ničení ovzduší v obci a nebezpečí z dopravních kolapsů vyplývající a začíná se opět normálně žít.

Současnost
V současné době je obec Pomezí nad Ohří klidnou lokalitou, kterou ročně navštíví bezpočet lidí, přijíždějících sem k přehradě za rekreací a odpočinkem a stálý zájem o výstavbu chat a rodinných domů ukazuje, že tady v Pomezí je dobře.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.chebskapanev.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA