Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mnichov

Obec Mnichov se nachází v okrese Cheb, kraj Karlovarský.

Historie
Desátého července roku čtrnáctistéhotřicátého - sedmého, byla zdejší obec jménem Mnichov, nacházející se deset kilometrů severovýchodně od slavných Mariánských Lázní, jmenována městem. Její jméno bývá spojováno se starou poustevnou a kaplí, které stávaly západně od obce v údolí Mnichovského potoka - poutním místem, ke kterému mířila procesí z celého okolí. Zvláště, když zde byl asi před čtyřmi sty roky nalezen v troskách staré kaple zázračný obraz sv. Siarda, v jehož moc věřili všichni, kdo ho spatřili.

Městu, bohatému na mlýny, bylo už téměř před pěti sty roky uděleno českým králem Vladislavem II. právo várečné. Takže v pozdějších dobách bývalo v obci až sto právovarečníků piva. Obec byla slavná. Pan Jošt z Mnichova se stal sekretářem krále Jiřího z Poděbrad. Dosáhl jeho plné důvěry a za své služby byl povýšen do stavu rytířského. - V roce 1549 město až na devět obyvatel vymřelo, a proto muselo být nově osídleno. Z té doby datuje se i vznik městského znaku: červený štít se Ivem a nad ním kolčí helma s korunou, černozlatým závojem a jeleními parohy.

V roce 1637 měl už Mnichov svého městského soudce a s ním i právo soudní, sirotčí i hrdelní. V té době žilo v obci sedmdesát sedm měšťanských rodin, většinou rolníků a řemeslníků. Roku 1725 byl postaven barokní kostel sv. Petra a Pavla, který patří mezi nejkrásnější na Tepelsku a v roce 1730 i barokní jednopatrová radnice se zvoničkou, štukovou výzdobou a pranýřem.

Roku 1727 vydal Karel VI. důležité nařízení o povinné cestě z Chebu do Prahy přes Mnichov a o deset let později povolil Mnichovským čtvrteční obilní trhy. Mnichov byl rodištěm dobrých muzikantů. Vedle slavných mariánskolázeňských kapelníků Schurwanna a Krüttnera byl tu již skoro před dvěma sty lety založen hudební spolek a místní kapela chodila světem až k Helgolandu. Před stošedesáti třemi lety byla zde brusírna serpentinu, kterou navštívilo několik evropských panovníků, léčících se v Mariánských Lázních. V roce 1856 vysvětil kardinál Schwarzenberg nový klášter Školských sester de Notre Dame a otevřel výchovný dívčí ústav. Mnichov byl v oněch dobách veliký. Žilo v něm 1137 lidí v 135 domech.

K dnešnímu Mnichovu patří dvě přilehlé obce Rájov a Sítiny a žije zde celkem 352 obyvatel. K největším zajímavostem současného Mnichova patří kostel sv. Petra a Pavla v Mnichově, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sítinách a kostel sv. Jana a sv. Pavla v Rájově. V samotném Mnichově sídlí Obecní úřad, je zde poštovní úřad, restaurace se společenským sálem pro 150 lidí, Autoopravna, prodejna potravin, autobusové spojení s Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary. V bývalém klášteře Školských sester de Notre Dame je v současné době Ústav pro mentálně postiženou mládež se 75 svěřenkami.

Pamětihodnosti
•    Kostel svatého Petra a Pavla
•    Pranýř v průčelí staré radnice
•    Boží muka
•    Socha svatého Josefa s Ježíškem v náručí
•    Sloup se sochou svatého Petra, naproti kostelu
•    Radnice
•    Fara

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ou-mnichov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA