Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Odrava

Obec Odrava se skládá z pěti přidružených obcí: Potočiště, Obilná, Dobroše, Mostov - Hlínová a Odrava.

Potočiště
je malá obec, kde je průměrný věk občanů 43 let. Je to obec, která postrádá veškeré občanské vybavení. Až na některé soukromé podnikatele, kteří podnikají v místě bydliště, dojíždějí ostatní občané včetně dětí do nedalekého Chebu, za zaměstnáním a do škol. Autobusové spojení je tak malé frekvence, že většina občanů využívá školní autobus, který jezdí ovšem pouze po dobu školního roku. Jinak jsou občané odkázáni na linkový autobus, který je ale vzdálen cca 3 km od obce nebo na vlastní osobní automobily. V obci není vybudován ani veřejný vodovod a kanalizace. Proto nově zvolená starostka obce se zastupitelstvem rozhodli, že prvořadým úkolem je vybodování vodovodního řadu v této obci.

Obilná
se nachází u státní silnice na trase Cheb - Sokolov. V této obci je využívána především zemědělská výroba, která se provozuje ve stávajících objektech bývalého JZD.

Dobroše
je více méně osada pouze o 5 obytných domech, kde pobývají starší občané na svých velice pěkných usedlostech. V této obci je zajištěn provoz pojízdné prodejny, která navštěvuje tuto obec jednou týdně. Okolí této obce se hodí především k turistickým vycházkám.

Mostov
je velice malebná a poklidná obec, ve které dominuje zámek. Tato obec se nachází v blízkosti soutoku řek Ohře a Odravy. Na pravém břehu řeky jsou situovány rodinné domy a rekreační chalupy a na levém břehu je několik chatek. Tato oblast slouží více méně k rekreačním účelům. V co nejbližší době je naplánována rekonstrukce zámku, který by měl sloužit jako muzeum keramiky, prodejna keramiky, koncertní síň a hotel. V této obci jsou též dva soukromé penziony a restaurace se střelnicí, zároveň je v této obci jako v jediné mimo Odravy zavedena plynofikace.

Odrava
je obec vzdálená asi 10 km od okresního města Chebu. V této obci je sice zaveden plyn, benzinová čerpací stanice, motorest a sportovní areál, ale chybí obchod s potravinami. Průměrný věk občanů v této obci je 40 let. V této obci se každým rokem pořádají tyto akce: pro děti - maškarní bál, pálení čarodějnic, dětský den, Mikulášská nadílka a diskotéky. Pro dospělé občany - setkání seniorů, dále pak se zde pořádají sportovní utkání v kopané. Tuto obec ve sportu úspěšně reprezentuje místní fotbalový klub TJ Spartak. V této obci je velice rozvinuta forma soukromého podnikání jako např. umělecké kovářství, autodoprava, stavebnictví, zemědělství, kamenictví, prodej plastových oken, pohostinství a porážka masa a výroba uzenin. V této obci je díky její poloze dobré spojení s okresním městem, dále se zde začala budovat rychlostní komunikace 1/6 v akci křižovatka "Y" - Kamenný dvůr. V budoucnosti je naplánovaná výstavba kanalizace a rodinných domků.

Historie

Odrava (dříve Kulsam)
První písemná zmínka je z roku 1370. Panský rod Leuchtenbergerů sídlil již ve 13. století v okolí Kynšperka, kde byli činní i mniši z Waldsassenu. Panství Mostov, ke kterému patřila Odrava od počátku, leželo také v panství Leuchtenbergerů, Nothaftů (kteří sídlili od r. 1282 v Sokolově) a Hertenbergerů. Odrava byla jedním z nejstarších míst v oné oblasti, jak to dokládá už její jméno. V době krále Otakara I. byl Kynšperk s okolím přivtělen k Čechám. V roce 1322, když byl Cheb dán do zástavy, už Odrava k Chebsku nepatřila - hranicí se stala řeka Odrava a patřila už od r. 1286 pod faru v Kynšperku.

Odrava zažila husitské bouře, reformaci a protireformaci jako součást Kynšperska. Její výhodná pozice u brodu řeky Odravy a její úrodná půda pomohly obyvatelům přežít i těžké časy. Co se týče dopravy, ležela Odrava výhodně, neboť byla křižovatkou důležitých silnic (č. 1 starý hostinec). Přes řeku vede kamenný most vybudovaný v roce 1841. Řeka Odrava je pravostranným přítokem řeky Ohře, dlouhým 58, 4 km, povodí 497,5 km2.

R. 1850 při dělení obcí a okresů připadla Odrava s Lipoltovem, Návrším, Dobrošemi a Hlinovou k obci Mostov, která byla přidělena k okresu Cheb.

R. 1817 zde sídlila dočasně škola, kterou navštěvovaly částečně i děti z Obilné. 1876 postavila Odrava školní budovu - pod školu patřily i děti z Mostova a Hlinové.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.odrava.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA