Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křižovatka

Obec Křižovatka se nachází v okrese Cheb, kraj Karlovarský.

Současnost
Obecní úřad Křižovatka zajišťuje správu nad katastrálním územím Křižovatka, Nová Ves a Mlýnek. Při posledním sčítání obyvatel bylo zjištěno v obci Křižovatka 57 domů, 2 rekreační chalupy s 215 trvale žijícími obyvateli, v obci Nová Ves 14 domů s 38 trvale žijícími obyvateli. V obci se začalo rozvíjet i soukromé podnikání a bylo opraveno nebo nově postaveno několik domů.

V obci byly proinvestovány nemalé prostředky k modernizaci obce. Byl zde vybudován vodovod a kanalizace spolu s novou čističkou odpadních vod. Rovněž byla provedena plynofikace celé obce. V současné době probíhá schvalování územního plánu obce Křižovatka. Vyčleněním pozemků na výstavbu chce obec přilákat nové stavebníky rodinných domků a další podnikatelské subjekty. V budoucnu se obec chystá vybudovat vodovod do Nové Vsi, upravit veřejné prostranství po celé obci, opravit místní sál pro pořádání kulturních akcí, využít celý objekt č. p. 26 na obytný dům, vyčistit požární nádrže a rybníky, zrekonstruovat dětské a fotbalové hřiště, opravit autobusové zastávky, podílet se na opravě místního Kostela sv. Kateřiny a mnoho dalších akcí.

V obci v současné době pracuje Sbor dobrovolných hasičů, který se účastní mnoha soutěží. Dále zde pracuje Tělovýchovná jednota Křižovatka, fotbalový klub ZD Křižovatka a Místní organizace rybářského svazu. V obci je v provozu místní hospůdka a prodejna smíšeného zboží se základními potravinami a drogistickým zbožím. Za službami musí občané obce dojíždět do okolních měst. Matriční úřad je ve Skalné, o pořádek v obci se stará Policie ČR Plesná, o zdraví občanů pečuje zdravotnické zařízení v Plesné a Skalné. Školy děti navštěvují v celém okolí.

Historie
Vznik obce Křižovatky je možné datovat již do roku 1199. První písemné zmínky o obci jsou z roku 1322. Okolo roku 1213 byl v obci postaven kostel, který patří mezi jedny z nejstarších na Chebsku. Byl několikrát zničen a přestavěn. V roce 1446 byl obnoven po zničení husitskými vojsky. Rovněž za 30leté války byl kostel poničen a následně obnoven až v roce 1770.

Původně gotický Kostel sv. Kateřiny byl do dnešní podoby přestavěn v letech 1812 - 1813, kdy byla připojena nová věž. V kostele najdeme sošku sv. Jana Nepomuckého, kazatelna je vybudována v pseudorománském slohu. Kamenná křtitelnice z roku 1877 dnes slouží jako kropenka. Kostel je v současné době v rekonstrukci.

Jméno obce vzniklo ze dvou slov kling (zvuč) a hart (drsně), kdysi zde vedla cesta ze zaniklého loupežnického hradu Neuhaus u Skalné (zanikl ve 13. století) do Prahy a protože zde byla krajina drsná a tvrdá, začalo se říkat "klinghart". Křižovatka byla říšským lénem se dvěma nepoplatnými dvory, propůjčovanými obyčejně vdovám po majitelích Skalné.

Obyvatelé se vedle zemědělství počátkem 20. století živili i ručním tkaním, pletením, drobnými řemesly a provozy. V obci se počaly vyrábět hudební nástroje.

Škola s pravidelným vyučováním fungovala v obci od roku 1770 v domě č. p. 53. V roce 1817 byla v obci ve spolupráci s obcí Velký Luh vystavěna nová školní budova. Od roku 1850 měla obec právo konání dvou ročních trhů. V obci došlo i ke katastrofám v podobě požárů. Nejvíce byl postižen dům č. 36, který vyhořel během 19 let 3x. V roce 1878 vznikl dobrovolný hasičský sbor. Obec byla elektrifikována v roce 1922.

Noviny vycházející v roce 1875 psaly o všech událostech, které se v obci udály. Např. dne 09.01.1875 list Egerer Zeitung napsal: "4.1. t.r. byl nalezen na silnici mezi Křižovatkou a Hrzínem mrtvý cestář Johan Klier, který šel 30.12.1874 do Skalné pro svůj plat. Při návratu ve večerních hodinách pravděpodobně zabloudil a ve sněhové vánici zmrznul. Byl převezen do obecního domu v Křižovatce a po ohledání lékařem ze Skalné byl 6. 1. pochován za velké účasti válečných veteránů, se kterými bojoval r. 1866 v bitvě u Hradce Králové."

Největšího rozmachu dosáhla obec ve 30-tých letech 20. století. Obec tehdy měla 86 domů a okolo 620 obyvatel. Po roce 1945 však již bylo pouze 238 obyvatel a u této hranice se počet obyvatel drží do současnosti. K obci byly dříve přidruženy obce Velký Luh, Šneky, Nová Ves. Dnes již k obci patří pouze Nová Ves.

Pamětihodnosti
• Kostel svaté Kateřiny

Okolí a turistika
Obec Křižovatka leží v krásné krajině s bohatou faunou a flórou a obtékají ji dva lužní potoky. K obci Křižovatka patří malá obec Nová Ves. Leží na jedné z cest k přírodní rezervaci SOOS, která je známá pozoruhodnostmi, jež nemají nikde u nás obdobu, a to nejen rostlinnou vegetací, ale i pozůstatky pradávné sopečné činnosti tzv. mofety. To jsou nálevkovité prohlubně, které svým vzhledem připomínají miniaturní sopečné krátery.

Po jedné z turistických tras, kterých je v okolí obce hned několik, se dostaneme i k malé obci Kateřina. Turistické trasy i naučné stezky vedou také podél Kateřinského potoka, jinak zvaného Sázek.

Další trasy pak návštěvníky dovedou k mnoha významným památkám a do dalších obcí a městeček v okolí. Město Skalná bylo kdysi soudním městem pro obec Křižovatku a zachovalý hrad stojí za povšimnutí, i když je v současnosti veřejnosti nepřístupný. Dalším místem v okolí, které stojí za povšimnutí, je městečko Plesná se svými historickými památkami, zvláště pak kostely. Pro turisty je velkým lákadlem obec Velký Luh, která ještě nedávno byla rovněž spravována obcí Křižovatka (do roku 1992). Ve Velkém Luhu se nacházejí kaolínová jezírka s nádherně modrou vodou lákající v době prázdnin ke koupání.

Po silnici č. 213 se dostaneme k další památce, a to zřícenině hradu ve Starém Rybníce, stojící na břehu rybníka. Kdo chce hledat v okolí obce Křižovatka lidovou architekturu, může navštívit obec Nový Drahov.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kr-karlovarsky.cz/obce/Krizovatka, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA