Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brodeslavy

Obec Brodeslavy leží 6 km jihovýchodně od města Kralovice ve svazích vytvořených mělkým zářezem Brodeslavského potoka.

Historie
První doložená zmínka o obci pochází již z roku 1144. Historie obce je neodmyslitelně spjata a dějinami plaského cisterciáckého kláštera, k jehož statkům obec patřila až do začátku husitských válek roku 1419. V té době neměla královská koruna od kláštera žádný příjem, a tak nechal král Zikmund, roku 1420, městečko Kralovice se 14 vesnicemi kláštera plaského, mezi nimi i Brodeslavy, zapsat bratřím Hanušovi a Bedřichovi z Kolovrat na Libštejně a na Krašově. Při dělení pánů z Kolovrat roku 1432 byla obec nakrátko přidělena ke hradu Krašovu. Roku 1480 prodal Hanuš II., syn Hanuše, zapsané vsi i s Brodeslavy zpět klášteru plaskému, při němž zůstala obec až do jeho zrušení dne 9. 11. 1785.

Ještě roku 1543 byl však nucen opat Bohuslav zastavit téměř všechny klášterní statky Floriánu Gryspekovi, pánu na Kaceřově, kvůli velkým dávkám, které byly na klášteru na válku s Turky vymáhány.

Brodeslavy si dodnes zachovaly vesnický zemědělský charakter. V centru obce je malý rybník, v jehož sousedství stojí obdélná kaplička z roku 1877 se dvěma věžičkami. V současné době žije v obci 78 stálých obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=582, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA