Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Brodeslavy

Obec Brodeslavy leží 6 km jihovýchodně od města Kralovice ve svazích vytvořených mělkým zářezem Brodeslavského potoka.

Historie
První doložená zmínka o obci pochází již z roku 1144. Historie obce je neodmyslitelně spjata a dějinami plaského cisterciáckého kláštera, k jehož statkům obec patřila až do začátku husitských válek roku 1419. V té době neměla královská koruna od kláštera žádný příjem, a tak nechal král Zikmund, roku 1420, městečko Kralovice se 14 vesnicemi kláštera plaského, mezi nimi i Brodeslavy, zapsat bratřím Hanušovi a Bedřichovi z Kolovrat na Libštejně a na Krašově. Při dělení pánů z Kolovrat roku 1432 byla obec nakrátko přidělena ke hradu Krašovu. Roku 1480 prodal Hanuš II., syn Hanuše, zapsané vsi i s Brodeslavy zpět klášteru plaskému, při němž zůstala obec až do jeho zrušení dne 9. 11. 1785.

Ještě roku 1543 byl však nucen opat Bohuslav zastavit téměř všechny klášterní statky Floriánu Gryspekovi, pánu na Kaceřově, kvůli velkým dávkám, které byly na klášteru na válku s Turky vymáhány.

Brodeslavy si dodnes zachovaly vesnický zemědělský charakter. V centru obce je malý rybník, v jehož sousedství stojí obdélná kaplička z roku 1877 se dvěma věžičkami. V současné době žije v obci 78 stálých obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=582, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2022

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

Velikonoce 2022 v JORDÁNSKU

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVydejte se s CK TILIA na poznávací okruh biblickou zemí za Jordánem - navíc dvoudenní návštěva Petry, safari a nocleh ve Wadi Rum a závěrečný pobyt v luxusním 5* hotelu u Mrtvého moře 

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA