Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nevřeň

Historie
Nevřeň se nachází 12 km severozápadně od Plzně, 1 km severně od státní silnice Plzeň-Karlovy Vary v nadm. výšce 398 m. Rozkládá se v údolí po obou březích potoka Třemošná (dříve Všerubský potok). Okolí tvoří hojně lesnatá pahorkatina. Dominantou obce je náves s kapličkou, pomníkem obětem 1. a 2. světové války a 80letými rozložitými lipami.

Součástí obce je osada Nová Hospoda přímo na státní silnici Plzeň - Karlovy Vary Do r. 1960 náležela k obci i osada Kokořov, nyní pod správou obce Všeruby. O založení Nevřeně se nedochovaly žádné písemné zprávy, předpokládá se však, že ji stejně jako nedalekou Nekmíř založil ve druhém desetiletí 14. století některý z příslušníků rodu Hroznatovců. Jméno tohoto českého vladyckého rodu má původ u zakladatele tepelského kláštera Hroznaty. V erbu tohoto rodu byly tři jelení parohy.

První písemná zmínka o Nevřeni (Newrzien) je z r. 1364, kdy ji neznámo od koho koupili majitelé hradu Bělá. V r. 1484 koupil část obce panoš Markvart z Úlic, pán na Příšově, záhy ji však prodal plzeňskému soukeníkovi Vítovi. Část byla stále součástí bělského panství. Na základě Vítovy závěti se po jeho smrti v r. 1487 stala Nevřeň na plných 150 let majetkem města Plzně.

Nedaleko Nevřeně stála románská tvrz pánů Kokořovců z Kokořova. Poslední potomek Petr Kokořovec koupil statek Všeruby a tvrz opustil. Protože nesouhlasil s vraždou Albrechta z Valdštejna, byl mu zabaven veškerý majetek. Po tvrzi jsou dnes na "Randově vrchu" sotva znatelné stopy po obranném valu s příkopem. R. 1663 přešla část Nevřeně pod panství Nekmíř, patřící rodu Lobkowitzů, ti později panství prodali plzeňskému právníku JUDr. Stanislavu Wopršálkovi. Slovník Království českého uvádí, že v r. 1895 byla Nevřeň místní a katastrální obcí s 56 domy a 381 obyvateli a dvěma osadami - Novou Hospodou a Kokořovem.

Na konci 19. století byla v obci plavírna kaolínu (viz kapitola Spadliny), v 1. polovině 20. století bývala známá výrobna cementářských výrobků, jejímž majitelem byl p. František Vopat. Před 1. světovou válkou se jihovýchodně mezi obcí a státní silnicí těžilo černé uhlí na šachtě Irena.

Zajímavosti

Spadliny
Zajímavou lokalitou, zejména pro speleology z celých Čech, která nemá v okolí obdoby, jsou podzemní chodby zbylé po těžbě kaolinu na konci 19. století, místně zvané Spadliny. Těžba byla zahájena r. 1870, a to velmi primitivním způsobem. Ručně vykopaný pískovec se ze štol vyvážel na kolečkách, drtil se, plavil a ručně lisoval. V r. 1897 byla těžba ukončena, přestože zásoby kaolinu byly značné. Našla se však lokalita snadněji přístupná u nedalekého Kaznějova. Pozůstatkem z té doby je podzemní síť štol a sálů.

Chodby jsou vysoké až 12 m - původní nízké chodby se prohlubovaly po zjištění, že kaolin je i pod podlahami. Chodby jsou v několika úrovních. Ve velkém sálu je množství ornamentů a kaolinových sošek od návštěvníků podzemí.

Většina chodeb končí závalem, za jedním prokopaným závalem je obrovský sál plný kaolinových soch. Podle pamětníků se stav podzemních chodeb od r. 1950 vůbec nezměnil. V okolním lese je množství propadů, v několika se drží i voda. V největším z nich se nachází vstup do podzemí - asi 4 m dlouhá skruž bývala uzamčena mříží, pak vypáčena a vstup byl volně přístupný. Na konci skruže následuje ještě několik metrů dlouhý strmý svah. Chodby překvapují svou přesnou geometrií. Jedná se o velkolepé dílo.

Arboretum
Většině lidí utajená zůstává uprostřed Nevřeně soukromá sbírka dřevin z celého světa a rododendronů místního rodáka p. Pavla Šubíka. Jedná se o rozsáhlou a jedinečnou zahradu, p. Šubík se svému koníčku věnuje již více než 40 let. Mnohé dřeviny ze všech kontinentů jsou skutečně vzácné a unikátní a nemůže se jimi pochlubit např. ani plzeňská botanická zahrada.

Členství v odborných spolcích a kontakty s lidmi, kteří cestovali po světě, zajistily majiteli přísun exemplářů a jeho nadšení a láskyplná péče umožnily i cizokrajným dřevinám zabydlet se v našich podmínkách a narůst do úctyhodných výšek. V zahradě však najdeme vedle těchto velikánů i miniaturní dřeviny, u nichž se ani nechce věřit, že rostou čtyři desítky let.

Pastvou pro oči je pestrobarevná škála bohatě kvetoucích rododendronů po celé zahradě. Před dvěma lety se p. Šubík rozhodl založit v srdci zahrady vřesoviště. A tak jeho zahrada bude ještě zajímavější.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nevren.cz, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA