Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černíkovice

Historie
Původní ves vznikla jako jedna z osad, které ve zdejším kraji založily polské kmeny, které následovaly českého knížete Břetislava I. do Čech po jeho vítězném válečném tažení roku 1039. První zmínka o obci samotné se objevuje v dokumentu z roku 1250. Černíkovice byly v majetku plaského kláštera. Roku 1346 byly plaským opatem Jakubem postoupeny Machovi, ves v této době čítala 8 usedlostí a rychtu.

Během husitských válek, v letech 1425-1430, byly Černíkovice při dobývání hradů Krašova a Libštejna vypáleny husitským vojskem, ve druhé polovině 15. století pak byly uváděny jako pusté. Ves byla v této době v držení světských pánů. Po roce 1521 byla navrácena plaskému klášteru, který ji posléze opět zastavil. V průběhu let docházelo k jejímu pozvolnému znovuosidlování. V druhé polovině 16. století jsou zde uváděny čtyři usedlosti, jejich počet později stoupl na sedm.

Roku 1546 Černíkovice získal Florián Gryspek, jeho rod ves držel až do roku 1623. Tehdy, v bouřlivé době po porážce stavovského povstání, ji opět získal plaský klášter. Čechy v příštích letech čekalo těžké období třicetileté války, která se podepsala i na životě ve zdejším kraji a nevyhnula se ani Černíkovicím. Čtyři dvory tu během ní byly zcela zničeny. Roku 1826 koupil majetek od Náboženského fondu plaského kláštera kníže Metternich. Po reorganizaci státních úřadů v letech 1848-1850 získaly Černíkovice samostatnost. Byl tu ustanoven Obecní úřad, náležející pod soudní a politický okres Kralovice. V roce 1880 byla v centrální části obce zvané "Na vršku" postavena kaplička sv. Prokopa.

Až do roku 1989 spadaly Černíkovice pod správu střediskové obce Kožlany. Po revoluci však obec znovu získala samosprávu. V roce 1993 byla zahájena výstavba víceúčelové budovy, do provozu byla uvedena v říjnu roku 1997. V budově se nachází Obecní úřad, kanceláře, hostinec a obchod, suterénní místnosti nabízejí využití pro společenské příležitosti. V současnosti v Černíkovicích žije 86 obyvatel. Obec dnes žije čilým společenským životem. To dokazují i "dny dětí", tenisové turnaje a pouťové zábavy, které se tu konají. Jako nová tradice místních občanů je pořádáno také setkání věřících u kapličky sv. Prokopa. Černíkovice jsou dnes slibně se rozvíjející obcí, ne náhodou také v roce 1997 při vyhodnocení soutěže obcí Západočeského regionu "Místo v srdci" získaly "Zlatou stuhu" jako vítěz regionu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=585, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA