Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rochlov

Obec se nachází v nadmořské výšce 385 metrů. Na území žije 241 obyvatel.

Dominantou obce je barokní zámek z roku 1711, ke kterému patří i zámecký park.

Historie
První zmínka o obci pochází z roku 1379. K roku 1460 je jako jeho majitel uváděn Chval z Rochlova, po polovině 16. století pak obec náležela ke kladrubskému zboží. Další záznam z roku 1653 označuje rochlovský statek za samostatné rytířské panství. Roku 1711 byl v Rochlově svobodným pánem Františkem Vilémem Adriatzkým von Adritz postaven zámek. Vilém Adritzký se o svůj majetek staral dobře, proto také ve své závěti z roku 1727 odkázal 150 zlatých zdejší kapli, stojící na levé straně od vchodu do zámku (později byla zrušena). Část těchto peněz byla uložena, zbytek sloužil na placení poplatků za mše svaté hornosekyřanskému faráři nebo jinému duchovnímu.

Roku 1798 Rochlov získal rytíř Ferdinand z Braunsdorfu, ten jej však již po čtyřech letech prodal panu Čeňkovi Vícovi. Ani u něj však ves obec nezůstala dlouho, a tak se roku 1804 novými majiteli Rochlova stali páni Wolfram a Questenhöfer a po nich dva chebští sedláci Jan Froidl a David Bayer. Od nich statek roku 1809 koupil advokát Josef Rösler. Dalším majitelem Rochlova se roku 1818 stala paní Antonie z Veisenbachu, rozená hraběnka z Trutsmandorfu - Weinsbergu, která zde spolu se svým manželem Ferdinandem z Veisenbachu na konci roku 1828 založila chudobinec.

Od roku 1861 Rochlov opět začal střídat majitele. Nejprve jej koupil pan František Zahn (za 110 000 zl.), již po třech letech jej však prodává Bedřichu Fritschovi, pensionovanému hejtmanovi a jeho paní. Hned v následujícím roce, tedy roku 1865, pak statek Rochlov koupil pensionovaný rytmistr František Polák. Ten se ukázal být významným držitelem Rochlova, když nechal opravit celý pivovar a dále rozšířil zámek a za zámkem zřídil park. Roku 1881 však byl statek exekutivně vydražen u zemského soudu v Praze MUDr. Juliem Hoffmanem. V této době je v obci uváděno 65 domů a žilo zde na 584 lidí, z toho 19 Čechů a 565 Němců. Bylo zde již i objeveno kamenné uhlí.

Poklidný život v obci přerušil příchod první světové války. Zpočátku se sice věřilo, že konflikt bude krátký a vítězný, lidé však brzy poznali svůj omyl. Vleklá a vyčerpávající válka způsobila bídu a nedostatek. Potraviny a nejrůznější zboží byly vydávány na lístky, obyvatelé obce museli (stejně jako všude jinde) odvádět naturálie a různé předměty pro potřeby armády, zvláště žádaní byli koně apod., v zimě lidé trpěli chladem, když nastal nedostatek uhlí, s přibývajícími měsíci se situace lidí stále horšila… Mnoho mužů bylo ke všemu povoláno na frontu, kde řada z nich položila své životy a značná část navrátilců zůstala nadosmrti mrzáky. Mužskou práci musely během války často zastávat ženy a starci, čímž se život prostých lidí ještě ztěžoval. Rok 1918 konečně přinesl mír, zprvu sice ještě přetrvávaly problémy se zásobováním, postupně se však život v obci konečně vrátil do starých kolejí.

Statek Rochlov měnil své majitele i během války. Roku 1916 jej od Josefa Čepka koupil Dr. Josef Horák, ředitel Živnostenské banky v Praze. Rok po válce se pak novým majitelem statku stal Otto Chládek, pensionovaný důstojník. Roku 1925 statek koupili František Jirásko a Holoubek, kteří jej v roce 1938 prodali Franz von Metschovi z Drážďan. Ten statek vlastnil až do roku 1945. Mezitím byla v Rochlově roku 1929 založena česká menšinová škola.

Po hospodářské krizi počátku 30. let se v sousedním Německu ujal moci Adolf Hitler. Od této doby se začal vztah mezi Čechy a Němci značně horšit, s blížícím se rokem 1938 se situace mezi oběma národy stávala stále napjatější a vyhrocenější. Po podepsání Mnichovské dohody ze dne 30. září 1938 byly Sudety obsazeny Německou armádou a brzy poté následoval zábor celého Česka. Evropu zachvátila druhá světová válka. Za války lidé opět strádali, potraviny byly znovu na lístky, přičemž jejich příděly byly stále menší, lidé museli znovu odevzdávat nejrůznější předměty a naturálie armádě, všude navíc vládl strach z nacistického teroru.

V květnu 1945 se Český národ dočkal osvobození. Brzy po něm následoval odsun německého obyvatelstva a dosídlení pohraničních oblastí českými přistěhovalci a navrátilci z vnitrozemí. Od roku 1945 byl v Rochlově ustanoven nár. správce. Tím byl až do roku 1948, kdy majetek převzaly ČSSS, Václav Klíma. V letech 1949 - 1950 utvořili zdejší drobní rolníci jednotné zemědělské družstvo, v roce 1962 však veškerou zemědělskou půdu převzaly ČSSS. Ve stejném roce byla k Rochlovu připojena osada Kbelany, v obci žilo dohromady 458 obyvatel. V 60. letech byla v Rochlově řada společenských organizací - Červený kříž, KSČ, Chovatelé drobného zvířectva, Myslivecké sdružení, Požární ochrana, Svaz zahrádkářů, SRPŠ, Svazarm a Sokol.

Současnost
V současnosti je Rochlov rozvíjející se obcí, která v posledních letech postoupila řadu změn, rekonstrukcí a výstaveb. V roce 1994 to byla např. rekonstrukce budovy OÚ, dokončená v roce 1998, v roce 1995 byla zahájena rekonstrukce na hasičské zbrojnici, dokončena rovněž po čtyřech letech, v roce 1998 se rekonstrukce dočkalo také veřejné osvětlení. V následujícím roce byla provedena oprava můstku přes hráz rybníka a dokončen byl také srub na dětském hřišti, sloužící při nejrůznějších společenských akcích. Samotné hřiště bylo vybaveno houpačkami a kolotočem. V roce 2000 byla provedena dílčí oprava komunikace k zastávce ČD, ve stejném roce se na hřišti svépomocí vybudovala dřevěná pergola pro malou kopanou. Pro další sportovní vyžití bylo v sousedství hřiště v roce 2001 vybudováno další hřiště, sloužící pro volejbal a nohejbal. V roce 2001 také proběhla plynofikace celé obce.

V obci je mateřská škola, kterou navštěvují i děti z okolních obcí, v současnosti to je celkem 31 dětí. Bohužel zde však chybí základní škola, děti tak musí dojíždět do 2 km vzdálené Blatnice. V Rochlově dnes žije na 223 obyvatel, obec čítá 85 rodinných domků a 7 objektů pro individuální rekreaci. Jelikož je v obci málo pracovních příležitostí, dojíždí řada zdejších obyvatel za prací do okolních míst (Nýřany, Plzeň). Přímo v Rochlově se několik občanů zabývá drobným chovem skotu, koní a ovcí, pracuje zde také několik soukromníků - řemeslníků, např. truhlář, zedník, automechanik, pohostinství apod. V obci jsou také dvě prodejny s potravinami.

Památky

Barokní zámek z roku 1711
Tvoří jednu z dominant obce. Dnes je bohužel vinou minulého režimu ve špatném stavu. V současnosti však již započaly zajišťovací práce a v budoucnu by se této památce mělo dostat rekonstrukce.

V k. ú. Rochlov jsou dále k vidění kaplička a boží muka, které jsou pravidelně udržovány.

Celkově je Rochlov pohlednou obcí, hojně osázenou zelení. Velký podíl na celkovém vzhledu obce má i fakt, že nově vybudované rodinné domky zapadají do vesnického prostředí a rekonstrukce stávajících objektů jsou prováděny citlivě a jsou předem konzultovány v návaznosti na vesnický ráz obce. V intravilánu obce se nachází zámecký park, obec také pečuje o obnovené ovocné sady.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=650, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA