Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přehýšov

Přehýšov (Pscheheischen) se nachází v rovinatém terénu 7 kilometrů od Stoda.

Historie
První zmínka o obci se objevuje v dokumentu z roku 1248, jejím tehdejším majitelem je uváděn Budek z Přehýšova. Podle dalších dochovaných záznamů byl Přehýšov po polovině 14. století v majetku chotěšovského kláštera, který ves dal několikrát do zástavy. K roku 1420 je jako majitel obce zmiňován Petr z Přehýšova. Přehýšov se však k chotěšovskému panství znovu vrátil, stalo se tak ještě před polovinou 16. století. V 17. století celý kraj značně trpěl třicetiletou válkou, ani Přehýšov nebyl výjimkou. Kolem procházející armády se na životě zdejších lidí dosti podepsaly. Po válce pak trvalo ještě dlouhou dobu, než se kraj z prožitých útrap plně vzpamatoval a jeho obyvatelé mohli začít žít obvyklý poklidný život. 18. století bylo v Přehýšově ve znamení poměrného rozvoje a počet místních usedlostí pomalu stoupal. Zajisté k tomu dopomohl i osvícenský absolutismus vlády Marie Terezie a známé reformy této osvícenecké panovnice a jejího syna Josefa II. Na konci 80. let 18. století tak obec čítala již 51 domů.

Dalším významným obdobím v dějinách obce byla druhá polovina 19. století. Tehdy celý kraj zažíval velký hospodářský, kulturní, společenský a spolkový rozkvět. V Přehýšově v místech u dnešního č. 179 byla roku 1864 vystavěna Kalvárie, trojice kamenných dříků, nesoucích skulptury a kovový kříž. O osm let později byl blatnickým těžařstvem nedaleko obce založen hlubinný důl Ziegler. Roku 1893 byla v centru návsi postavena velká kaple Navštívení P. Marie, tvořící dnes jednu z dominant obce. Stavba je novogotická, k průčelí lodi přiléhá věž. Před kaplí pak byl umístěn pamětní kříž.

Ještě během války, v roce 1917, byl zdejší důl Ziegler odkoupen Škodovými závody v Plzni, které tu vybudovaly muniční továrnu, která pak fungovala až do roku 1952.

Za války lidé opět strádali nedostatkem. Potraviny byly opět na příděl, lidem chybělo oblečení a řada dříve běžných předmětů, ke všemu všude vládl strach z nacistického teroru. Květen roku 1945 konečně přinesl osvobození. Po něm následoval odsun německého obyvatelstva z pohraničí a následné dosídlení těchto oblastí navrátilci a přistěhovalci z vnitrozemí. Postupně mohlo začít nové období rozvoje a budování. Od roku 1953 byly v obci Adamovské strojírny, o pět let později pak elektrotechnický závod Tesla. Po roce 1992 se zde usídlila společnost DIOSS. s. r. o.

Současnost
Dnes je Přehýšov poměrně rozvinutou osadou s 316 obyvateli, k osadě patří také tzv. Větrná jáma, kdysi větrací štola zdejšího kamenouhelného dolu. V obci je dochováno několik kvalitních továrních budov z období po r. 1900, valy chránící sklady munice a baráková kolonie. Po obvodu mimořádně rozlehlé návsi s vnitřní zástavbou je dochováno množství usedlostí, pocházejících převážně z období pozdního klasicismu, často s klenutými branami.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecni-urad.net/source/zajimavosti.php?ID=648, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA