Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čerňovice

Malebná víska Čerňovice leží asi 20 km severozápadně od Plzeňské metropole a je tvořena jedním katastrálním územím. Dominantou této obce se 105 obyvateli, zasazené do turisticky vyhledávaného údolí přehradní nádrže Hracholusky, jsou mj. dva rybníčky - návesníčky a kaplička datovaná do roku 1936. Naše obec se též může pochlubit památkově chráněným objektem - roubeným stavením s chlévy z počátku 19. století.

Katastrální území obce je poměrně lesnaté, převážně borové lesy zde lemují podstatnou část jeho hranice. Také vodní plochy jsou výrazněji zastoupeny (7,6 %) a to zejména díky přehradní nádrži, Úterskému a Žebráckému potoku, které Čerňovice obtékají z obou stran. Jedinečné spojení vod a lesů pak vytváří na mnoha místech nezapomenutelné a neopakovatelné přírodní scenérie - přírodní rozhledny a lesní bystřinky.

Život v naší obci, vyjma tradičního zemědělství a lesního hospodářství, také ovlivňuje silné rekreační využití území, spojené s bezprostřední blízkostí přehradní nádrže Hracholusky. Katastrální území obce je zastavěno více jak 400 objekty rekreačního bydlení. Obec Čerňovice tedy nabízí bohaté příležitosti pro všechny rybáře, houbaře a ty, co milují relaxaci v lese a u vody.

Historie a současnost obce
První zmínka je datována do roku 1219, kdy obec patřila k tepelskému klášteru. Tepelskému panství náležela ještě v roce 1788, kdy zde bylo 14 čísel popisných. Novější dějiny jsou úzce spjaty s velkostatkem Krukanice. Na počátku 20. let minulého století žilo v 62 domech více než 300 obyvatel. Jejich počet po roce 1945 však rapidně poklesl.

Z dochovaného historického fondu vyniká č. p. 3 roubená stavba s pavláčkou nad zápražím. Na návsi stojí kaple datovaná do roku 1936. K obdélné lodi přiléhá věž se zvonem. V nice pod zvonovou stolicí je umístěn reliéf z umělého kamene znázorňující vojáka rozmlouvajícího s Kristem.

Poblíž vsi jsou k vidění haldy odklizů po těžbě hlíny, kterou zde v období po 1. světové válce provozovala fa. Hofmann z Plzně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://cernovice.info/index.php, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA