Druztová
Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1351, ale skutečné počátky osídlení zdejšího kraje se odhadují do doby asi před šesti tisíci lety. Původní obyvatelé sídlili na bezpečném místě na skále nad řekou, kde kolem roku 1300, za vlády krále Václava II, nechal Ratmír z Chrástu vybudovat dobře chráněný hrad s nápadnou věží, po které dostal hrad své jméno - Věžka. O vesnici v podhradí se poprvé píše roku 1351, kdy pán Racek ze Švamberka dal postavit kostel sv. Maří Magdaleny.
Jméno obce – Druztová - vzniklo ze staročeského slova „drst“ znamenající drsný. V roce 1924 byl název změněn z Druzdová na Druztová.
Současnost
V Druztové je obecní úřad, pošta, samoobsluha, restaurace, mateřská škola, kaple, opuštěná fara. Pod zříceninou hradu je kostel obklopený hřbitovem. Do katastru obce ještě patří pět rybníků a rekreační oblast s více než 120 chatami. V samotné obci stojí 257 domů a žije zde 612 stálých obyvatel.
V roce 2000 bylo Parlamentem ČR obci Druztová uděleno právo používání obecních symbolů - znaku a praporu obce. Pro svou polohu, celkový vzhled a upravenost se obec Druztová těší velké oblibě nejen stálých obyvatel a rekreantů, ale i náhodných návštěvníků. Zavítejte do Druztové a můžete se sami přesvědčit.
Památky obce
Hrad Věžka
V roce 1962 přišel do Druztové akademický malíř Václav Uchytil, který doplnil a upřesnil dějiny hradu. Společně s dětmi z historického kroužku z Druztové začal čistit celé návrší a vybudoval přístupovou cestu. V dalším roce bylo zjištěno, že stavitelem hradu byl asi cizinec. Je to jediný hrad u nás, který nemá zvenčí ani jeden roh, půdorys má tvar pecky.
Několik metrů pod ústím potoka bývala na řece přehrada (pravděpodobně první v Čechách!), pomocí které bylo možné zvýšit hladinu, odvádět vodu do míst nynějšího rybníka a tím chránit hrad před nepřáteli. Potápěči zjistili, že přehrada je 73 m dlouhá. U pravého břehu řeky Berounky je porušena – to asi udělali vojáci Václava IV. při obléhání. Z hradu na ně stříleli – byla zde nalezena koule 15 kg těžká. U pravého břehu byl na předpokládaném místě nalezen převoznický kámen s vytesanou kotvou, který je starý asi 600 let. Bylo zde nalezeno velké množství střepů, kachlů, dlaždic a jiných pozůstatků z oné doby. Vše bylo odborně restaurováno a pečlivě uloženo.
Kostel sv. Maří Magdaleny
Se svolením arcibiskupa dal postavit roku 1351 Racek ze Švamberka kostel, který byl původně gotický. Až do této doby navštěvovali věřící kostel v Dýšině, ale časté povodně jim bránily v cestě přes řeku. Prvním duchovním v novém kostele byl až do roku 1360 farář Jan, pod jehož správu byly přiděleny mimo hrad i Druztová a Dolany.
V blízkosti kostela stála fara a dřevěné domky obyvatel vesnice. V období husitských válek byl kostel pobořen a fara zanikla, kostel byl opraven později. Klenba presbytáře pochází z r. 1632. Kostel byl v r. 1699 rozšířen, presbytář byl sklenut valenou klenbou, loď kryta dřevěným kazetovým stropem a kruchta opatřena masivními pilíři. Hlavní oltář je pseudogotický z r. 1906, po pravé straně je oltář sv. Martina ze 2. pol. 17. století.
Kazatelna je raně barokní s boltcovým ornamentem a přemalovanými obrazy Krista a apoštolů. Kamenné křtitelnice s železným víkem pocházejí z doby kolem r. 1800. Varhany jsou z roku 1912. Šindelová střecha věže byla opravena roku 1995 a střecha kostela roku 2000. Ve věži byly původně 3 zvony, ale v září 1916 byly dva menší rekvírovány pro válečné účely a byl ponechán jen největší s českým nápisem: „Dal ulít Ondřej Červenka z Plzně.“ Tento zvon byl zhotoven v Norimberku r. 1640. V roce 1701 byl kostel povýšen na farní a purkmistr a rada města Plzně zřídili v Druztové samostatnou faru.
Pravděpodobně roku 1801 byly u vchodu do kostela vysazeny 2 lípy, ale protože svými kořeny narušovaly stavbu a ulomená větev poškodila střechu, byly obcí v roce 2000 poraženy a téhož roku vysazeny 2 nové mladé lípy, ale již ve větší vzdálenosti od kostela. Kostel v Druztové byl také v posledním desetiletí třikrát vykraden.
Fara a kaple sv. Jana Nepomuckého
Původní fara, která stála hned vedle kostela, byla během husitských válek zničena. Jak šla staletí, domky vesničanů byly postupně budovány dál a dál od kostela. Proto byla nová fara, postavená v roce 1701 ve vsi, tak nezvykle vzdálena od svatostánku. Mezi oběma stavbami byla v tomtéž roce vysázena lipová alej, která dodnes tvoří spojnici obou církevních budov a je krásnou přírodní dominantou obce. Vše se odehrálo v době 350. výročí založení kostela.
Kostel byl ale v zimních měsících těžko přístupný, a tak bylo rozhodnuto postavit v těsné blízkosti fary kapli sv. Jana Nepomuckého. Základní kámen posvětil farář Josef Václav Hrdý a společně s plzeňským primátorem a doktorem lékařství Petrem Heltferem z Heltfentrelu ho vložili 27. dubna 1745 do základů. Kaple byla dokončena za neuvěřitelně krátkou dobu a 9. listopadu téhož roku vysvěcena. Byla postavena podle plánů stavitele plaského klášera Ondřeje Kondela a její stavba trvala pouhých 196 dnů.
Kaple je barokní, šestiboká, členěná v nárožích lizénami. Nad vstupním portálem je socha sv. Jana Nepomuckého z pol. 18. století, vnitřek sklenut kopulí na lunetách. Nad vchodem je dřevěná kruchta z roku 1856. Hlavní oltáře je portálový, sloupový, s nástavcem z doby kolem poloviny 18. století. Obrazy sv. Jana Nepomuckého jsou umístěny v nástavci. sochy zosobňují sv. Petra a Pavla. Za zmínku stojí i boční oltář sv. Martina s obrazem světce od J. Herzoga z r. 1881 a barokní obrazy Panny Marie a Snímání z kříže z 18. století. Ve věži byly dva zvony, v září 1916 zde byl ponechán pouze jeden. V roce 1924 byl zavěšen nový zvon. Ten byl ale v roce 1942 odevzdán pro potřeby německé armády.
V kapli se v zimním období dodnes konají mše. V roce 1968 byla opravena střecha, nová asanační omítka a natření fasády bylo provedeno v roce 1994.
Ale vraťme se k faře. Posledním farářem zde byl 40 let Karel Stibral, který zemřel v roce 1957 a od té doby je fara prázdná a chátrá. O záchranu se snažila nadace „Svatý Jan“, nyní je fara majetkem plzeňské charity.
Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.druztova.c-r.cz, na kterých naleznete další informace o obci.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA