Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zruč - Senec

Historie
První zpráva o Zruči je z roku 1252, kdy ves patřila třem bratřím, Půtovi, Vaňkovi a Purkartovi z Vlkošova, kteří ji prodali Janu z Klenového. Od něho ji roku 1507 koupil Albrecht z Kolovrat, pán na hradě Libštejně s vesnicemi Dolany, Sencem Chrástem a Druztovou s hradem Věžkou. Jan z Valdštejna, nevlastní syn Albrechta z Kolovrat prodal v roce 1517 tyto obce městu Plzni. V roce 1547 bylo ve Zruči sedm selských dvorů.

V roce 1567 založilo město Plzeň rybník Drahotín o rozloze 10 ha, asi 1 km východně od Zruče. V držení města Plzně byly obce do roku 1850. Kolem roku 1780 byly na návsi založeny dva rybníky a v roce 1806 postavena kaplička. V roce 1902 bylo v obci 75 domů a 623 obyvatel, v roce 1924 již 84 domů a 641 obyvatel. V roce 1926 vznikla část obce, tzv. Vila. Dne 28. října 1936 byla slavnostně otevřena nová obecná škola, která byla rozšířena na základní devítiletou školu.  Ve druhé polovině 20. století došlo k podstatnému rozšíření služeb a vzniku nových podniků. V padesátých letech byl založen Okresní stavební podnik Plzeň-sever se střediskem ve Zruči. V červenci 1991 byl změněn název obce Zruč na Zruč-Senec.

Turistické zajímavosti

AIR PARK ZRUČ
Jistě víte, že náš areál “AIR PARK ZRUČ zpočátku nevypadal nijak vábně, to ale jako každý začátek! Mnozí nevěřili, že to vůbec kdy dáme dohromady. Dnes je již situace úplně jiná. Jen však několik místních občanů mě přišlo nahlas sdělit svůj údiv nad naší prací, co jsme vybudovali. V posledním roce se nám konečně podařilo vyměnit 3 letadla do Francie, kde jsme získali opravdové technické skvosty. Další výměny jsou v jednání. Do prázdnin by měly přibýt ještě další 3 letadla ze “západního světa”.

V současné době jsme vylepšili “čelo” našeho “Parku”, kdy na místo trolejbusu je umístěn velký vrtulník. Máme rovněž v úmyslu vylepšit plochu parkoviště, aby tam nebylo bláto. S výstavbou elektrické přípojky pro stavby rod. domků se přiblížila šance sem zavést el.proud. Tím by se nejen vylepšil provoz Parku techniky, ale zlepšila by se možnost zabezpečení objektu před vandaly a zloději. Jistě víte, že naše sbírka byla několikrát publikována v denním tisku, časopisech a občas i v televizi.

Tento rok to bude - jak věřím - ještě markantnější. Konečně se z vrakoviště, jak to mnozí nazývali, stane MUZEUM na první pohled! Však je také již AIR PARK ZRUČ uveden již ve dvou katalozích vydaných v Londýně. Dokonce jsem při získání elegantního “F-104” navázal kontakt s mezinárodní asociací “Přátelé F-104”. Chtěli po mě údaje o umístění F-104. V lednovém čísle jejich časopisu otiskli článek i s fotografií vyložení z kamionu.

Kulturní památka

Kaplička ve starém Senci

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zruc-senec.cz, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA