Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Myslinka

Historie
Jak dokazují archeologické nálezy, datují se počátky osídlení zdejší oblasti až do doby bronzové. Kdy přesně pak vznikla samotná obec Myslinka, nám není známo, dá se však předpokládat, že původní osada byla založena někdy okolo přelomu 12. a 13. století. První historicky doložená zmínka o obci pochází z roku 1239, kdy ji tehdejší majitel rytíř Zdeslav z Malesic postoupil kladrubskému klášteru výměnou za dvě jiné vsi. Název obce během staletí prošel od svého původního známého tvaru "Mizlina" řadou změn - např. z roku 1783 pochází tvar "Mislinka", dnešní podoba "Myslinka" se objevuje teprve od roku 1848. Původ tohoto slovanského místního jména pravděpodobně pochází od českého slova mysl.

O historii Myslinky se nám bohužel dochovalo jen málo zpráv, velká část jejích dějin nám tak zůstává zahalena tajemstvím. V dobách husitských válek celý kraj značně trpěl průchody katolických i kališnických armád. Snad nejhorší byla situace v letech 1432 - 1434, kdy vojska Prokopa Holého marně obléhala přísně katolickou Plzeň. Velké škody během války zaznamenávaly také kláštery, sám kladrubský klášter byl roku 1421 dobyt Žižkou, husitská vojska také ničila klášterní majetky a plenila jejich hrady. I když nejsou dochovány žádné písemné důkazy, je pravděpodobné, že Myslinka byla v těchto dobách odňata klášteru v Kladrubech a připadla k hradu Bělá. Hrad měli tehdy v držení páni ze Švanberka a po nich páni z Gutenštejna - do roku 1462 Burian I., po něm Burian II. Bohatý a po jeho smrti v roce 1489 panství získal Jan. Ten jej roku 1509 prodal Albrechtu z Kolovrat na Libštejně, který však hned v následujícím roce zemřel a panství se dostalo do rukou pánů z Roupova.

Po smrti Petra z Roupova bylo panství Bělá pro dluh roku 1536 prodáno Šebestiánu Markvartovi z Bělé. V této době byla Myslinka značně zpustošená, o jejím stavu vypovídá i fakt, že pole v Myslince museli obdělávat poddaní z Bdeněvsi. Celý majetek byl nakonec rozdělen mezi syny Šebestiána z Hrádku. Myslinka se pak po 200 letech opět dostala ke klášteru v Kladrubech, který ji obnovil a zasloužil se o její opětovný rozvoj. V majetku kláštera ves zůstala až do roku 1785, kdy byl klášter v důsledku osvíceneckých reforem Josefa II. zrušen. Klášterní majetek pak připadl církevnímu fondu. Myslinku spolu s Čemíny o pět let později dostal do dědičného nájmu dvorní rada dvorské komory Jan, svobodný pán von Erben, který obě obce po snížení nájemné částky roku 1806 koupil.

Po Janově smrti v roce 1816 byl majetek rozdělen mezi všechny jeho děti (3 syny a 2 vdané dcery), již v následujícím roce však nejstarší syn Josef, svobodný pán von Erben, guberniální rada a okresní hejtman na Lokti, převzal sám všechna panství. Po jeho smrti v roce 1832 všechen majetek získala manželka paní Berta von Erben, rozená Turovská. Když bylo roku 1848 zrušeno poddanství, stala se Myslinka samostatnou politickou obcí. K tomuto roku zde žilo na 177 německých obyvatel v 21 domech.

V roce 1902 byla v obci založena německá jednotřídní škola, do této doby byla Myslinka přiškolena do obce Doubrava. V letech 1914 - 1918 ves prošla těžkým obdobím první světové války, po němž pak trvalo ještě řadu měsíců, než se život v obci vrátil do starých kolejí.

Čerpáno u oficiálních stránek obce: http://www.obecni-urad.net/source/historie.php?ID=633, na kterých naleznete další i formace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA