Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nečtiny

Obec Nečtiny leží 12 km od spojnice Plzeň - Karlovy Vary a asi 37 km severně od města Plzně v nadmořské výšce, která se pohybuje od 540 - 690 metrů.

Nečtiny jsou poprvé zmiňovány v roce 1169 v listině krále Vladislava II., když daroval Johanitům Manětín "až k hranici nečtinské". Tehdy náležely vladykům z Nečtin, jejichž tvrz ležela zřejmě v místech dnešního kostela. Od nich přešly majiteli nedalekého Rabštejna nad Střelou Oldřichu Pluhovi, finančníku krále Jana Lucemburského, který postavil nad vsí na vrcholové plošině čedičového kopce kolem r. 1330 rozsáhlý hrad Preitenstein a ves pod ním povýšil r. 1396 na městečko. Hrad sloužil jako opora královské moci, neboť ležel na významné spojnici mezi Prahou a Norimberkem. V r. 1434 hrad nákladně opravil a opevnil Zbyněk z Kočova, mající jej v zástavě. Při sporu Zbyňka s Bradou z Nekmíře byl hrad pobořen. Po r. 1441 jej Gutštejnové obnovili a učinili z něj své hlavní sídlo. Když se však v r. 1506 vzbouřili proti králi, museli nečtinské panství vrátit královské komoře.

V polovině 16. století byl již hrad velmi zpustlý a dochovaly se jen valy, příkopy, obvodová hradba opevnění a torza přilehlých budov.

V r. 1511 obnovil král Vladislav Jagellonský husity zničenou ves a znovu ji povýšil na městečko. Povolil týdenní trh, obnovil stará práva a udělil půlený červenomodrý erb s branou a dvěma věžemi stříbrné barvy, v níž stojí ozbrojenec s kopím. Stejná práva získalo předměstí Nečtin Lešovice. V letech 1547 - 1623 náleželo nečtinské panství Gryspekům z Gryspachu, kteří postavili jižně od městečka pod opuštěným hradem renesanční zámek. Gryspekové po bitvě na Bílé Hoře Nečtiny ztratili a měšťanům, kteří byli horlivými protestanty, byla odejmuta městská správa.

Po konfiskaci bylo prodáno panství Hertlovi z Leitersdorfu a po té r. 1637 Dorotě Polyxeně Kokořovské ze Žlutic. Když r. 1799 Kokořovci vymřeli po meči, panství přešlo r. 1814 sňatkem na Lažanské. Posledními feudálními vlastníky byli v letech 1838 - 1945.

Nečtiny jako panství byly i farním centrem pro vsi Doubravice, Nové Městečko, Leopoldov, Lešovice, Plachtín, Preitenstein a Březín. Za reformace přešli obyvatelé k luteránské a teprve r. 1622 pod tlakem plzeňských dominikánů, tepelských a plaských řeholníků se vrátili ke katolické víře. Před válkou byly Nečtiny oblíbeným letoviskem s německou většinou obyvatel, pro niž připadly k Říši jako součást Sudet.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=635, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA