Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Líšťany

Obec se nachází v okresu Plzeň-sever ve vzdálenosti asi 20 km od Plzně. Zástavba v obci má převážně venkovský charakter. Převažují zde starší vesnická stavení a rodinné domy. Dominantou vsi a okolní krajiny je kostel sv. Petra a Pavla. Obec má v současné době 588 obyvatel

Historie
První zmínka o Líšťanech se objevuje v základní listině kláštera v Kladrubech roku 1115. Podle této listiny byla obec přidělena svobodnému sedláku Zinozirovi z Líšťan. Kromě Líšťan patřili ke klášteru mimo jiné i Pokmokly, Klenovice, Hůrky a další. Roku 1186 patří ke klášteru také dva kováři z Košetic. Kolem roku 1175 je možno doložit existenci samotného dvora v Luhově.

Panství Líšťany patřilo v roce 1590 bratrům Gallus a Johan Černínů z Chudenic. Roku 1591 pak Jakobu Černínu z Chudenic. V roce 1596 panství podle nápisu na křtitelnici v líšťanském kostele, patří jeho synům Karl a Johann Andreas.

Líšťany zůstaly v držení černínské větve až do roku 1628, kdy Jan Černín v době třicetileté války opustil pro víru zemi a před odchodem prodal statek Líšťany, „totiž tvrz Líšťany se dvorem poplužním, pivovarem a sladovnou při ní ležícím“, Václavu Příchovskému z Příchovic na Lomu.

Ač se vojenské akce třicetileté války Plzeňska přímo nedotkly, byl hospodářský stav statku po úmrtí starého pána Václava Příchovského, naprosto dezolátní. Komise složená z příbuzných zůstavitele, císařského rady Jana Karla Příchovského na Pšanech a dále Albrechta Příchovského na Svojšíně, konstatovala, že statek je zruinován a nestačí krýt dluhy, včetně splátek, předešlému majiteli Janu Karlu Černínovi.

Poslední hraběcí rodina na zámku v Líšťanech byl rod Krof-Smiesing-Ketssenbrock. Dochovala se zajímavá zpráva, ve které se říká doslova:
Zámeckému pánu a paní (roz. Lobkowitzové) říkali obyvatelé Líšťan a okolí „Náš hrabě“ a „Naše hraběnka.“ Pro svoji dobrosrdečnost byli ctěni nejen občany Líšťan, ale i lidmi z širokého okolí.

Hrabě zemřel roku 1912 a hraběnka roku 1916. Jednoduché pískovcové pomníky, obrostlé břečťanem, zdobí místa jejich posledního odpočinku na hřbitově v Líšťanech.

Turistické zajímavosti

Přehradní nádrž Hracholusky
Ve spolupráci s mikroregionem "Hracholusky" je připravována realizace cyklostezky v prostoru Hracholuské nádrže. Tato cyklostezka bude navazovat na cyklostezky budované ze směru Spolkové republiky Německa a pokračovat připojením na cyklostezky Plzeň - Praha.

Kostel sv. Petra a Pavla
Dominantou vsi a okolní krajiny je kostel sv. Petra a Pavla, postavený stavitelem E. Kondelem v letech 1768 -1769 ve vyvýšené poloze proti zámeckému areálu za finanční spoluúčasti hraběte J. X. Hamiltona. Kostel nahradil starší středověkou kostelní stavbu, připomínanou již r. 1369 a pro sešlost strženou r. 1768. Vnitřní úpravy byly dokončeny až r. 1774 Maxmiliánem Kinským. Střední části stěn kostelní lodi jsou výrazně vypouklé, užší presbyterium je uzavřeno polokruhem. Fasáda je členěna pilastry s hlavicemi. Nad vchodem je umístěn znak Kinských. Interiér je sklenut plackovými klenbami s výsečemi a pasy. K severnímu průčelí lodi přiléhá hrobka, přistavěná r. 1821 pro rodinu svobodného pána ze Steinbachu. Hlavní oltář je pseudobarokní z r 1905. V kostele křtitelnice z r. 1596. Poslední velké opravy byly prováděny na přelomu 19. a 20. stol.

V sousedství kostela je situován areál fary z 1. pol. 19. stol., sestávající z patrové obytné budovy s mansardovou střechou, jejíž fasáda je členěna pilastry a dále z několika hospodářských budov. Poblíž areálu fary stojí pamětní kříž z poloviny 19. stol. V prostoru pod kostelem je zasazena socha sv. Jana Nepomuckého opatřená bohatě zdobeným soklem a datací do r. 1728. V obci je dochováno několik pozdně klasicistních zemědělských usedlostí, z nichž vyniká především objekt bývalé kovárny č. 28 s roubenou komorou v patře. Na kraji obce při cestě na Hunčice stojí pseudorománská kaple na kruhovém půdoryse. Fasádu zdobí výrazná římsa s obloučkovým vlysem a slepé arkády s polokruhem vytaženými sloupy s hlavicemi.

Nedaleko odtud vystupují při stejné silnici zděná trojboká boží muka ze 2. pol. 18. stol., opatřená ve stěnách nikami. Obdobná památka zasvěcená sv. Antonínu Paduánskému byla postavena r 1824 na jihovýchodním okraji Líšťan poblíž křižovatky cest do Chrančovic a Luhova. V jižní části obce byla ve 20. letech 20. stol. vybudována kolonie domků pro české dosídlence a legionáře z období 1. světové války.

Zámek
Ve středověku zde stála tvrz. V jejích místech byl v 1. čtvrtině 18. stol. vystavěn čtyřkřídlý barokní zámek. Součástí zámeckého areálu je rozlehlý hospodářský dvůr, v jehož organismu je zakomponován i renesanční pivovar s dochovaným polokruhem sklenutým portálem a sgrafity. Velká zámecká budova, v minulosti opatřená mansardovou střechou, je dnes ve zříceninách. Přízemí je sklenuto valenými klenbami s výsečemi. V patře při hlavním průčelí s výraznými nárožními rizality a s balkonem orientovaným k dnes zpustlému parku, býval velký sál s krby. Poblíž zámku stojí kamenná kašna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.listany.cz/, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA