Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Líté

Obec Líté leží severozápadně od Plzně, vzdálena 25 km. Obklopena lesy rozkládá se v malé úžlabině podél níž teče potok, který v dobách dávných dobách dal původní vsi jméno. Byl bystrý,rychlý, divoký - též lítý. Odtud název Líté.

Kdy ves vznikla, známo není, ale v písemných pramenech je Líté poprvé zmíněno již v roce 1175. V darovací smlouvě z toho roku kníže Soběslav podstupuje újezd zahrnující vsi Líté a Lomničku plaskému klášteru.

Rozmach průmyslového podnikání v druhé polovině 19. stol.zasahuje i do života Lítého. Vitriolová huť je odkoupena a začleněna do provozů J. Starcka.

Po objevení kaolinového ložiska západně od Lítého buduje nový majitel dvora Sigfried Klein se svým společníkem plavírnu kaolinu, který těží na svém pozemku nedaleko od Lítého při cestě ke Špankovu. V dnešních dobách nám tyto dva významné zdroje obživy obyvatel Lítého připomínají už jen zarostlé odklizové haldy.

Zajímavou kapitolou v životě obce byly požáry. Po spálení vsi drancujícími husity zakládají koncem 15. století páni z hradu Bělá na pustině poplužní dvůr. Dalším velkým ohněm byl v roce 1907 požár továrny. Ta byla znovu obnovena a výroba pokračovala. Dnešní Líté je opět samostatnou obcí. Líté je malá, ale krásná vesnička. Život v ní možná přinesl někdy i těžkou chvilku, vždyť sama obec byla na pokraji zániku. Vždy však měla své obyvatele,své rodáky a pro ně je tím nejmilejším místem na světě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.obecni-urad.net/source/index.php?ID=625, na kterých naleznete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA