Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kozojedy

Historie
První písemná zmínka o obci Kozojedy pochází z roku 1352. Její další vývoj je povětšinou spjat s nedalekým hradem Krašovem, k jehož panství náležela.

Roku 1514 byly Kozojedy povýšeny králem Vladislavem II. Jagellonským na městečko s právem týdenního trhu a právem užíváním znaku.

Po třicetileté válce jsou ale znovu uváděny již jen jako ves, která spolu s celým krašovským panstvím připadla v roce 1678 plaskému klášteru.

Současnost
V obci žije nyní 438 trvale hlášených obyvatel. Ekonomicky aktivních je 50 % z nich. Pracovní příležitost přímo v obci má 140 obyvatel. V zemědělství a lesnictví pracuje 11 % obyvatel, v průmyslu 25 %.

Do okolních míst vyjíždí za prací 25 % obyvatel. V místě jsou 3 soukromé průmyslové podniky zaměstnávající zhruba 50 pracovníků. Dále 15 provozoven služeb pro obyvatele zaměstnávajících 24 pracovníků. Odjinud sem přijíždí cca 30 pracovníků.

V obci je 92 trvale obydlených domů, 7 bytových domů s celkem 46 trvale obydlenými byty, 32 rekreačních chalup a 36 chat.

Nejstarší objekty stojí v původním jádru obce kolem rozlehlé kruhové návsi. To jsou bývalé zemědělské usedlosti s rozsáhlým hospodářským zázemím. Kolem komunikace jsou pak postaveny typické vesnické rodinné domky převážně s břízolitovými fasádami.

V současné době je příprava stavby dvou nových rodinných domů. Obec vlastní jednu bytovou jednotku o 11 bytech, jeden byt je ještě v samotné budově obecního úřadu.

V obci je pouze autobusová dopravní obslužnost zajišťující spojení s okresním městem, okolními vesnicemi a městem Kralovice. Na dopravní obslužnost obec každoročně přispívá nemalou finanční částkou. Autobusové spojení je důležité zejména při dopravě dětí ze širokého okolí do naší základní školy a občanů dojíždějících za lékaři.

Obec Kozojedy leží přibližně 7 km vzdušnou čarou jižně od města Kožlany a 600 m od levého břehu řeky Berounky. Do města Plzně je vzdušnou čarou asi 25 km. Obec je rozložena v rovinatém terénu nad zářezem řeky Berounky, v nadmořské výšce průměrné 355 metrů.

Z jihovýchodu tvoří krajinnou dominantu řeka Berounka, od jihu až k severozápadu pak menší zářez Kralovického potoka. Od východu a severu jsou v blízkosti obce dva menší lesní komplexy (Pavučina, Zimohráz), takže obec je ve vzdálenostech do 1 km plynule obehnána lesy. Středem obce od západu k jihu protéká z větší části bezejmenný potok.

Z hlediska širších vztahů je první vazba na Kralovice, kde je stavební úřad, katastrální úřad, finanční úřad. Kralovice jsou pro obec Kozojedy pověřeným úřadem. Z hlediska dalšího výkonu státní správy pak  Plzeň - krajský úřad.

Přidruženými obcemi jsou Břízko, Robčice, Borek a Lednice.

Všechny kromě Borku mají veřejný vodovod, všude je pak vybudována dešťová kanalizace, pro Kozojedy je zpracován kanalizační řád. Dopravní obslužnost je zajištěna pro každou z našich obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sweb.cz/obeckozojedy/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA