Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bernartice

Historie
Jméno obce se odvozuje od majitele Bernarta, jehož rodina je v souvislosti s obcí zmiňována v roce 1375. Patřila tehdy zřejmě, stejně jako dnes, k nedalekému Borovsku, které se časem ovšem velmi změnilo.

Ve středověku zde stál hrad, který je zmiňován již v roce 1289. Obec se rozvíjela, měla svůj kostel, školu, spolky, po první světové válce zde žilo 225 obyvatel. S napuštěním vodní nádrže Želivka se však většina Borovska ocitla pod vodou. Dnes má osada 7 stálých obyvatel a správou náleží k Bernarticím.

Obec Bernartice zažila patrně největší rozkvět v 19. století, kdy byla na řece postavena parní pila a válcový mlýn, které jsou dnes také zatopeny. S rozvojem pracovních příležitostí došlo i k růstu počtu obyvatel, takže byla na počátku 20. století zřízena škola. Předtím děti docházely do Dolních Kralovic. V roce 1921 získala škola i vlastní budovu.

Počátek 20. století znamenal i rozvoj spolků, v roce 1902 byl založen hasičský sbor, který dbá v obci o požární bezpečnost, ale také o zábavu a kulturu. Proto se stal součástí hasičské zbrojnice i taneční sál.

Velké změny přinesla Bernarticím stavba vodní nádrže Želivka - Švihov, několik obcí či jejich částí, se kterými byl po staletí spojen život obce bylo zatopeno. Bylo tedy nutné zvykat si na nové vazby. V Bernarticích byl zřízen hřbitov, který nahradil zrušený, ze zatopených Dolních Kralovic.

Současnost
V 96 domech dnes žije 225 obyvatel, kteří se živí převážně v zemědělství, v obci jsou také dva obchody, hostinec a další služby. Malebné údolí, ve kterém leží Bernartice, láká turisty k toulkám přírodou a houbaření.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/article.asp?article_id=43, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA