Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borovnice

Historie
Obec vznikla oddělením od sousední obce Strojetice, které se přibližně datuje do roku 1350, kdy je poprvé zmiňován zdejší kostel sv. Petra a Pavla.

Při kostele bývala od roku 1771 farní škola, která získala v roce 1820 vlastní budovu. Od roku 1979 byla škola pro nedostatek dětí sloučena se školou v Čechticích.

Poloha a současnost
Obec se nachází ve východní části okresu Benešov, v předhůří Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 466 m. Přístupná je po silnici číslo 112, leží 11 km východně od Vlašimi. Nebo po dálnici D1, sjezdem číslo 66, přes Čechtice, od nichž je vzdálená 4 km na západ.

V současnosti se opravuje budova bývalé školy, která zde stojí od roku 1820. Na potoce protékajícím obcí byly dva mlýny s pilami, Šindelářův a Růžkův, zvaný "Na Valše".

Obec hospodaří na 42 ha lesů a několika rybnících, což přináší částečně obživu i obyvatelům jinak zemědělské obce. Dnes trvale bydlí v Borovnici 102 obyvatel. Obec má 43 popisných čísel, některé domy slouží rekreaci, pro kterou je zdejší zdravá krajina mimořádně vhodná.

Památky

Kostel sv. Petra a Pavla
Neogotický kostel sv. Petra a Pavla z let 1854-9 stojí na místě původního kostela stejného zasvěcení z poloviny 14. století. Nový kostel prošel rekonstrukcí v letech 1989-91. Tehdy také dostal dva nové zvony o hmotnosti 620 a 380 kg, které nahradily zvony zrekvírované za druhé světové války. Kostel má také nově rekonstruované varhany, díky kterým slouží i kulturním účelům.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/place.asp?place_id=4, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA