Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Načeradec

Historie
Roku 1848 panství Načeradec, kraj Kouřímský. V latinských textech Naczeratha, Naczeradecium; v německých Natzehradetz.

V krásné hornaté krajině asi půl hodiny chůze od památné hory Blaník se rozkládá městečko Načeradec, které patří mezi nejstarší v kraji mezi Blaníkem a Táborem. Zakladatelem je vladyka a vůdce Načerat, který je připomímán již roku 1126 jako posel knížete Soběslava k císaři Lotharovi. Načeradec padl 25. dubna 1142 v bitvě u hory Vysoké, blíže nynější Kutné Hory. Potomci Načeratovy se zvali Vítkové a používali jmen dle svých sídel tak jako Vítek z Prčice roku 1169.

Současnost
Obec leží na svahu při potoku Brodec. Při bitvě u Jankova roku 1645 byla Švédy zcela zničena. Na severní straně náměstí stojí radnice - jednopatrový dům s mansardovou střechou. Na jedné z jejích opravených fasád je umístěna busta vlasteneckého spisovatele Františka Jaromíra Rubeše (1814 - 1853), který zde působil v 50. letech minulého století.

Památky

Kostel sv. Petra a Pavla
Románská část kostela sv. Petra a Pavla je asi z roku 1120 a první písemná zpráva o chrámu se nachází v kronice kláštera Želivského ze dne 19. února 1184, kdy byla v kostele v Načeradci vystavena rakev opata Želivského-Gotšalka. Vedle kostela stojí jako pozůstatek opevnění kostela stará bašta z roku 1278, která je promněněná ve zvonici. Na této baště visí krásný zvon z roku 1512 vážící 15 q. V Načeradci je jedna z nejvzácnějších českých pamětihodností, takzvaný Načeradský misál. Je na pergameně,folio ozdobně psaný a pochází ze 13. století.

Načeradský misál
V Načeradci je jedna z nejvzácnějších českých pamětihodností, takzvaný Načeradský misál. Je na pergamenu folio ozdobně psaný a pochází ze 13. století.

Načeradská kruchta
V kostele je románská kruchta, varhany z roku 1660 dále pak křtitelnice výtečné kovářské dílo z roku 1585, původní mramorová tumba, na které je vystaven oltář, obraz sv. Kateřiny na tvrdém prkně malovaný asi z roku 1360.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.naceradec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA