Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlašim

Současnost
Vlašim čítající zhruba 12 700 duší, jež nalezneme v mapě na 490 a 43' severní šířky a 320 a 34' východní délky, se nachází mírné kopcovité krajině, předhůří Českomoravské vrchoviny. Klima je tu lehce podhorské, s občasnými tužšími zimami, hezkým létem a podzimem. Průměrná nadmořská výška je 370m (nádraží 390,3 m).

Poblíž leží též chráněna krajinná oblast Blaník, hojně navštěvovaná turisty. Podrobné informace o této lokalitě a celém regionu naleznete ve vlašimském infocentru. Spodní část Vlašimi okolo Žižkova náměstí má zachovánu původní historickou dispozici, je i nyní nákladně opravována. Tato rekonstrukce již úspěšně proběhla v Pláteníkově ulici, jež na Žižkovo náměstí přímo navazuje.

Horní část města, jež tvoří zejména Komenského a část Lidické ulice, bohužel poznamenala živelná unifikovaná panelová výstavba sedmdesátých let, která zcela vymazala z mapy města typickou maloměstskou obchodní zástavbu z počátku 20. století.

V současné době se zpracovávají moderní projektové studie a první stavby realizované v této městské části již navazují na násilím přervanou tradici. V plánu je totální obnova této městské části, tzv. obchodní zóna. Právě v této uvažované obchodní zóně se naskýtá možnost privátního obchodního podnikání s poměrně slušnou perspektivou. Pochopitelně se město nebrání modernímu obchodování ve velkém, nalezneme tu tedy i moderní supermarkety /ALBERT, OD Blaník/.

Jak bylo zmíněno, město má klidný provinční ráz, s mnoha památkami. Nesmíme pochopitelně opomenout zámek, více jak z poloviny zničený po obrovském požáru, zaviněném neopatrností při svařování teplovodního potrubí v roce 1992, jehož rekonstrukce se pomalu dokončuje. V tomto objektu má sídlo Střední zemědělská škola, najdeme zde muzeum s unikátní expozicí sportovního a loveckého střelectví, jež úzce souvisí s výrobním programem největšího vlašimského podniku, světoznámé  zbrojovky a továrny na střelivo SELLIER & BELLOT.

Historie
Historická stránka čerpá především z knihy Františka Augustina Slavíka "Dějiny města Vlašimi a jeho statku".

500 - 700
Germánské a později Slovanské osídlování regionu

1000 - 1200
Knížecí rod Vlastislaviců. Historie rodu ani města není v těchto dobách podrobně známa. Slavík se zmiňuje v "Dějinách", že Vlašim jako městečko existovala již zřejmě v XIII. století, zprvu na pravém, později na levém břehu Blanice.

1303
Postaven údajně ve Vlašimi hrad, kostel založen už dříve /nepodloženo/ Jméno Vlašim pochází od slovanského Vlašín, nebo též Vlastislav - po roce 1303 se hovoří o založení města na pravém břehu Blanice

1320
První písemná zmínka o Vlašimi - tento rukopis, zvaný rukopis milánský objevil Papež Pius XII. Souvisí se svatořečením Anežky České. Hovoří se v něm o Markvartu z Vlašimi, jež mnoho svých poddaných vlasy Anežky od zimnice uzdravil a "patnáct z nich zásluhami služebnice Kristovy prudkostí zimničných bylo zproštěno".

1303 - 1363
Pánové z Vlašimi. První známý šlechtický rod na Vlašimi. Bohužel o nich není nic bližšího nevíme. Písemné záznamy se nedochovaly.

1363 - 1413
Druzí Páni z Vlašimi, odjinud z Jenštejna. pokračuje expanze osídlení i na levý břeh řeky a směrem k rybníku Valše. 1413 - 1442
Ryríři z Chotěmic na Vlašimi, husitské války, táboři vypleňují klášter v Louňovicích.

1442 - 1546
Trčkové z Lípy. Neutěšený stav po bitvě u Lipan, Trčkové jsou stoupenci JIříka z Poděbrad, panství je zadluženo, různice o majetek mezi příslušníky tohoto rodu, zvláště mezi Zdeňkem a jeho strýcem Janem.

1546 - 1550
Rytíř Markvart Stranovský ze Svojovic.

1550 - 1588
Rytíři Klenovští ze Ptení.

1588 - 1621
Rytíři Vostrovcové z Kralovic. Spláceli dluhy především.

1621 - 1660
Páni z Talmberka.

Památky

Zámek a park
- PROHLÍDKOVÝ OKRUH PARKEM - Čínský pavilon

- PROHLÍDKA ZÁMKU,  PODBLANICKÁ GALERIE - Vlašimská brána

- NOVÉ SOCHY V PARKU - Sochařské sympozium 2005
Pískovcové sochy u Znosimské brány

- NAUČNÁ STEZKA VLAŠIMSKÝM PARKEM
Stezka se 16 zastaveními
Okružní cesta celým parkem

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesto-vlasim.cz/open/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA