Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rataje

Obec Rataje se nachází v Podblanickém kraji, 8 km východně od Vlašimi (dříve Rataje Ovesné). Jejich název má původ ve staročeském slově rataj = oráč, rolník. Na rozlišení od jiných Rataj měly přídomek Ovesné, podle plodiny, která se zde velmi hojně pěstovala.

První zmínka o Ratajích je z r. 1395. V obci bylo několik rybníků, které sloužily k pěstování ryb a drůbeže, ale také jako požární nádrž, neboť bohužel v obci často hořelo. Největší požár, který se stal v Ratajích kolem roku 1880, zničil půlku vesnice. Postupem času byla většina rybníků zrušena, dnes jsou na území obce tři.

V současné době tu bydlí 200 obyvatel v 63 domech. Katastr obce má výměru 447 ha. Obec hospodaří na 107 ha vlastního lesa, dále vlastní 50 ha zemědělské půdy, kterou mají pronajatou zčásti VOD Zdislavice a zčásti samostatně hospodařící zemědělci z obce.

V roce 1998 došlo k plynofikaci celé obce. V obci je prodejna potravin, hasičská zbrojnice s obecním úřadem, ubytovna, byla vybudována čekárna pro autobusové spojení a klubovna u hřiště. K dořešení  občanské vybavenosti obec plánuje zahájit výstavbu víceúčelové obecní budovy na místě bývalé
obecní kovárny.

Dominantou obce je kaple postavená v 70. letech 20. století, kde jsou umístěna díla lidového řezbáře pana Fr. Kupsy, a to Betlém s jesličkami a výseč bájné hory Blaník s rytíři.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ceskysmaragd.cz/clanek.asp?id=202, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA