Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stranný

Části obce: Stranný, Břevnice, několik samot a polosamot
 
Nadmořská výška: 430 - 460 m na mořem

Historie
První písemná zmínka o obci Stranný pochází z roku 1184, o osadě Břevnice z roku 1563.

Osadu Stranný roku 1184 postoupil Jiří z Milevska biskupu Jindřichovi, který ji poté prodal klášteru milevskému. Část svých dějin byla valdyčím statkem a ke konci 15. století byla koupena k Tloskovu, k němuž patřila až do roku 1850. V období první republiky byla obec Stranný samostatnou obcí s deseti osadami a více než tisícovkou obyvatel. Za druhé světové války byli obyvatelé v rámci vystěhování Neveklovska vyhání ze svých domovů a zpět se mohli vrátit až po osvobození. Po několika rozdělení v předchozích letech byla obec Sranný v roce 1976 sloučena s obcí Neveklov. Od roku 1992 je opět samostatnou obcí a začíná její rozkvět.

Památky
Mezi památky Stranného patří památník padlých v 1. světové válce na Provodné a boží muka při silnici na Nový Knín.

Současnost
Dodržuje se zde stále tradice masopustních průvodů, velikonoční pomlázky, pálení čarodějnic a stavění máje. Občané se zde rádi scházejí při každé vhodné příležitosti. Každý rok o prázdninách je zde pořádána velká slavnost u příležitosti výročí obce, srazu rodáků, odhalení pomníku, svěcení praporu, výročí založení Sboru dobrovolných hasičů apod. Že je obec Stranný opravdu kulturní obcí dokazuje to, že v roce 1998 získala v soutěží Vesnice roku Modrou stuhu za společenský život.

Od roku 1992 bylo uděláno mnoho práce pro zlepšení života v obci. Byly opraveny všechny komunikace k trvale obydleným domům, zrekonstruována budova obecního úřadu, přistavěna nová zasedací místnost se sociálním zařízení a upraveno okolí obecního úřadu. Netradičně byla upravena i náves a všechna veřejná prostranství včetně osázení zelení. Předsedou Poslanecké sněmovny České republiky byl v prosinci roku 2000 udělen obci znak a prapor, který v červenci následujícího roku slavnostně vysvětil J. M. opat Michael Pojezdný.

Již 111 let je v obci činný Sbor dobrovolných hasičů. Místní lidová knihovna v budově obecního úřadu je často navštěvována čtenáři všech věkových kategorií.

Ve Stranném má sídlo  Neveklov, a. s. - akciová společnost, která je jedním z největších zemědělských podniků v širokém okolí. Drobní podnikatélé zatím v obci nejsou.

Autobusové spojení z Benešova a Neveklova je v pracovní dny celkem dobré, ale o víkendu bohužel žádné. O prázdninových víkendech je možnost se do obce dopravit i z Prahy autobusem na Novou Živohošť.

Obec Stranný se nachází na poloviční cestě mezi Neveklovem a rekreačním střediskem Nová Živohošť. Možnost výletů do okolí je u nás veliká, ať již na Slapskou přehradu, zámky Dobříš, Jemniště či Konopiště nebo i do Prahy. Je zde překrásná krajina nezatížená průmyslem, vhodná k pěším toulkám nebo jízdě na kole. Lesy jsou plné lesních plodin a hub.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.stranny.xf.cz/index2.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA