Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Loket

Historie a památky
Název je spojován s polohou obce, ležící v ostrém ohybu cesty.

Vznik obce souvisí s kolonizací takzvaného Svatavina újezdu vyšehradskou kapitulou. První zmínka pochází z darovací listiny Karla IV., ve které si kapitula nechala v roce 1352 potvrdit vlastnictví. Obec byla tehdy prebendou při Dolních Kralovicích a tehdy ji držel kanovník Berthold. Poslední kanovník - držitel Lokte - Mikuláš Ubaldinův, se připomíná v letech 1402 až 1418.

Po husitských válkách v roce 1437 připsal císař Zikmund Lucemburský Loket Oldřichu Močihubovi z Kralovic. Z doby jeho syna Jana se zachovaly doklady o pravidelném odvádění poplatků kněžím kaple sv. Václava na Pražském hradě.

Od roku 1550 je Loket uváděn v majetku kapituly sv. Víta v Praze.

V roce 1571 koupil Loket řád johanitů - maltézských rytířů, který držel Horní Kralovice. S nimi byla historie obce spojena až do roku 1848.

Na konci 17. století se vesnice skládala ze třinácti selských gruntů.

Na počátku 20. století vznikla v Lokti expozitura Dolnokralovické školy, což dětem usnadnilo vzdělání, za kterým musely dříve daleko pěšky. V roce 1914 pak byla postavena nová školní budova.

V roce 1911 byla postavena kaplička na návsi, v jejíž věžičce je umístěn zvon.

Současnost
Obec Loket leží v bezprostřední blízkosti sjezdu číslo 66 z dálnice D1, uprostřed mikroregionu Želivka, který se rozkládá ve východním cípu okresu Benešov. Vesnice leží téměř na rovině, v nadmořské výšce 456 m.

V katastrech zmíněných obcí dnes hospodaří převážně Zemědělské družstvo Loket. Na pile bratří Černých se zpracovává dřevo z okolních lesů. U vjezdu na dálnici najdeme motorest U Vlka a také autoservis a autobazar rodiny Pospíšilovy.

V devadesátých letech byla v obci vybudována kanalizace s čističkou.

Dnes zde ve 46 domech bydlí 166 lidí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/article.asp?article_id=18, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA