Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pyšely

Město Pyšely se nachází v regionu Střední Čechy a spadá do okresu Benešov. Rozloha obce činí 1281 ha. Pyšely mají 5 městských částí - Pyšely, Zaječice, Kovářovice, Nová Ves a Borová Lhota.

Na území obce se nachází 582 zkolaudovaných rodinných domů (Pyšely 410, Zaječice 100, Kovářovice 20, Nová Ves 27, Borová Lhota 25) a 550 rekreačních chat.

Pyšely se nachází v nadmořské výšce 372 m. Vzdálenost z Pyšel do Benešova je 13 km, vzdálenost do Prahy je 33 km. Pyšely se nachází v regionu Posázaví.

Město je umístěno v krásném prostředí bohatém na lesy, potoky a rybníky a je z tohoto důvodu vyhledávanou rekreační oblastí.

V obci se nenachází žádná průmyslová výroba, nedochází zde tedy ke znečišťování životního prostředí způsobeného průmyslem. Zemědělská výroba je převážně rostlinná, velkokapacitní chlévy a odchovny jsou co do počtu minimalizovány a soustředěny v sousední obci Pětihosty.

Historie
První písemná zpráva o obci pochází z roku 1295. Asi o sto let dříve byla vystavěna i zachovalá románská část kostela Povýšení sv. Kříže na dnešním náměstí T. G. Masaryka. Po destruktivních husitských válkách došlo k opakovanému stavebnímu rozkvětu obce, který pokračoval i v 16. století. Z této doby pochází i renesanční zámek postavený královským radou Karlem Mračským z Dubé.

Pyšelský zámek na začátku třicetileté války hostil v září 1620 i zimního krále Friedricha Falckého. Největšího rozmachu se dočkaly Pyšely v době baroka zásluhou hrabat Halleweilů, kteří se zde usadili. Přispěním císařského komořího Františka Antonína Halleweila byly Pyšely roku 1703 císařem Leopoldem povýšeny na město s právem užívat znaku – černého orlího křídla ve zlatém poli.

Halleweilové nechali nad městem postavit loretánskou kapli a zámek přestavět v barokním slohu. V roce 1734 zakoupil panství Pyšely od Halleweilů příslušník saského rodu hrabě Jan Jindřich z Bissigenu, z jehož prostředků byly pořízeny sousoší sv. Jana Nepomuckého na náměstí a socha sv. Vojtěcha u Lorety. V této době byl také přestavěn gotický kostel v barokní chrám a postavena nová barokní fara. V 19. století byla dokončena dnešní podoba zámku přestavbou v klasicistní sídlo.

Ve druhé polovině 19. století získal svou nynější podobu i kostel Povýšení sv. Kříže. V roce 1871 byl v Pyšelích zřízen poštovní úřad, v roce 1878 ustanoven Sbor dobrovolných hasičů a v roce 1892 vybudována železniční zastávka Pyšely na trati Praha – Benešov – České Budějovice.

Již před první světovou válkou se Pyšely staly vyhledávaným rekreačním cílem Pražanů a zavítala sem řada známých osobností jako například Eliška Krásnohorská, F. X. Šalda nebo T. G. Masaryk. Ve čtyřicátých letech pobýval v Pyšelích také malíř Václav Špála, který zde vytvořil řadu děl s pyšelskou tématikou.

Na začátku 21. století pokračuje stavební rozvoj Pyšel, zejména díky blízkosti hlavnímu městu se stává vyhledávanou lokalitou pro výstavbu rodinných domů obyvatel Prahy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pysely.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA