Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bobrůvky

Současnost
Obec Bobrůvka se nachází ve východní části Vysočiny a nejjižnější části novoměstského mikroregionu. Má zemědělský charakter a je vyhledávanou rekreanty především z Brna pro svoji polohu, příznivé klimatické podmínky (520 m n. m.) a přírodní krásy.

Rekreanty sem lákají rozsáhlé "houbařské" lesy, sběr lesních plodů, rybníky i prosté procházky po okolí. Lokalita Bobrůvky je známá také nálezy minerálů - záhnědy, skorylu, živce a turmalínu (zejména státem chráněné území Ouperek). Nedaleko obce vede červená a žlutá turistická trasa a Santiniho cykloturistická trasa. Území katastru přísluší do povodí Lučního potoka (Bobrůvky), který je přívodem Loučky vlévající se do Svratky.

V obci je 85 trvale obydlených domů a dalších 60 rekreačních chalup a chat. Je zde obchod se smíšeným zbožím a hostinec. Děti navštěvují školu v Bobrové (5 km), kde je pro občany i nejbližší lékařské zařízení. Všechna větší města jako Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem a Velké Meziříčí jsou dostupné do vzdálenosti 20 km. Asi 3 km od obce vede přes stanici Sklenné nad Oslavou železniční trať Brno - Havlíčkův Brod.

Historie
Nejstarší zpráva o Bobrůvce je z roku 1262, kdy daroval Smil z Lichtenburka žďárskému klášteru manželčinu ves "Cappil Bobrowe" s neosídleným okolím. Eliška byla dcerou Přibyslava z Křížanova, jednoho z prvních kolonizátorů celé zdejší oblasti. Sestrou Elišky byla sv. Zdislava, provdaná za Havla z Lemberka a Eufemie manželky Bočka z Obřan - zakladateležďárského kláštera. Podle dohledaných údajů měla ves už 127 obyvatel. Kostel sv. Bartoloměje byl založen zřejmě současně s osadou "Cappil Bobrowe" v období let 1240 až 1262 pravděpodobně vladyky z Bobrůvky.

V roce 1390 připomíná se Václav z Bobrůvky (zřejmě vladyka), který byl notářem Jana z Meziříče. Jeho syn Zikmund z Bobrůvky jako svědek jisté soudní při v roce 1437 užívá rodovou pečeť. Znakem pečeti je stojící pes a kolem znaku je v jazyce českém psáno "Pečeť Sigmunda z Bobrowki". Znak pánů z Bobrůvky přešel i do pečeti obce Bobrůvky, která je uložena v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. Vladyckým sídlem a pozdější rychtou byl pravděpodobně nynější dům číslo 1, který býval vždy zděný, kdežto ostatní stavení byla dřevěná.

Po roce 1444 svobodný vladycký rod vymírá. V roce 1476 patřila již vesnice žďárskému klášteru. Dle zápisu z urbáře z r. 1483 zde mimo svobodné rychty a kostelního statku bylo 19 gruntovních usedlostí. Obec ročně odváděla klášteru 5 kop, 28 gr., 1 den úroku a 20 slepic. Klášteru nerobotovali, pouze snad pánu opravnímu (rychtě). V roce 1597 opat žďárského kláštera Bobrůvky i sousední dvůr v Radešíně prodal panu Samuelovi Radešínskému z Radešovic. Od něj pak v roce 1607 koupil celé radešínské panství i s Bobrůvkou kníže kardinál František z Dietrichštejnů - biskup olomoucký.

V této době zde byla zákupní rychta, 19 sedláků a 2 chalupníci. Kníže Maxmilián z Dietrechštejnu pak v roce 1638 prodal radešínské panství i s Bobrůvkou zpět cisterciáckému klášteru ve Žďáře. K roku 1664 je doložen seznam gruntů a obyvatel po těžkých dobách třicetileté války, kdy zde bylo pouhých 96 obyvatel. Majitelé gruntů jsou zde uvedeni podlečísel popisných a mnohá jména jsou ve vesnici známa jménem "po domě" i v dnešní době.

Turistické zajímavosti
Na rozcestí silnice do Radešína a cesty p. č. 2159 (historicky do Bohdalce) stojí kříž (Sýkorův kříž) nad společným hrobem zde padlých vojáků z dob třicetileté války. Podle kronikářů zde původně stával kamenný památník.

Při rozcestí silnice k Radešínu a polní cesty do Bobrové stojí Boží muka. Byla pořízena roku 1780 rychtářem Fabiánem Strakou na počátku panování císaře Josefa II., jako díkuvzdání za omezení roboty (Tereziánskými patenty) a odvrácení moru a hladu neúrodných let 1775 - 1777. Evidovaná kulturní památka.

Dne 31. 7. 1935 byl před školou slavnostně znovu odhalen pomník padlým spoluobčanům z doby I. sv. války a zároveň byl odhalen i pomník dr. Ant. Švehlovi, zemřelému státníkovi a vůdci zemědělského lidu. Po II. sv. válce zde byl také odhalen pomník k památce spoluobčanům z II. sv. války, kteří byli popraveni za účast v protifašistickém hnutí.

V roce 1939 nechala Marie veselá (č. p. 84) postavit kříž při místní cestě do Bohdalce a Skleného.

Dne 15. dubna 1919 byla u příležitosti vzniku Československé republiky zasazena při silnici u bývalé hasičské zbrojnice v místě pod kostelní zdí Lípa svobody.

V roce 1968 byla na počest „Jara 1968“ zasazena pod hrází rybníka na návsi další Lípa svobody.

Na jaře 1990 byla v prostranství mezi bývalým obchodem v místě před kostelní zdí zasazena na počest „Sametové revoluci“ Lípa naděje.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://bobruvka.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA