Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Věcov

Současnost
Vesnice Věcov leží v kraji Vysočina mezi Novým Městem na Moravě a Jimramovem. Pod obec Věcov spadá několik menších obcí: Jimramovské Pavlovice, Odranec, Koníkov, Roženecké Paseky a Míchov. Jelikož se nadmořská výška pohybuje okolo 650 metrů nad mořem, jsou zde v zimě ideální podmínky pro lyžování (jsou zde upravené běžecké trasy a vleky pro sjezdové lyžování). V letním období můžete využít nespočet tras pro pěší turistiku nebo cyklistické stezky.

Historie 
První zmínka je z roku 1392, kdy Vilém z Pernštejna zajišťoval své sestře Markétě, která se provdala za Ješka Doubravku z Jakubova, věno u obce Wyeczow. Své jméno dostal Věcov pravděpodobně od tehdy užívaného osobního jména Viec . Osadu tvořilo 11 selských usedlostí elipsovitě uspořádaných s potůčkem uprostřed. Pod nynější restaurací bývala rychta. Rychta byla vystavěna roku 1564. Z ní měla údajně vést podzemní chodba až na hrad Skály (Štarkov).

Pamětní kámen ve zdivu připomíná rok 1621, kdy byl zavražděn Václav Rychnovský na věcovské rychtě:
"Letha 1621 w pátek před bozym narozením Wáclaw Rychnovský z Launiowicz někdy aurzedník pána Gimramovského. Na tomto místie od Polákůw ukrutnie zamordowán gest. Pán Bůh račl goho dussi k swé swaté slawie przigat. Amen".

Do konce 18. století využívaly věcovské děti jimramovské školy jen ojediněle. V obci se vyučovalo na dolní (evangelické) a horní (katolické) škole. Roku 1922 došlo ke spojení obou škol.

Turistické zajímavosti

Hrad Skály (lidově zvaný Štarkov)
Zřícenina hradu skály je patrně nejvýznamější památkou v našem okolí. Jeho hradby jsou vytesány v hrubozrnných rulových skalách v nadmořské výšce 665 m. Zachovaly se zde zbytky okrouhlé věže, hradní zdi, nádvoří a hradní branky. Z hradu vedlo několik tajných chodeb. Jedna končila v Javorku na rychtě, druhá v Jimramovské rychtě a třetí na rychtě ve Věcově. Měla však pokračovat až do Spáleného dvora. Ve zříceninách má být ukryt poklad. Skal využívají horolezci jako zajímavého a náročného cvičného terénu.

Poslední zastřelený vlk
- nedaleko obce Koníkov můžeme najít pomník, kde byl zastřelen poslední vlk v našem oklolí (1830).

Orchestrion
- v obci Věcov můžete zhlédnout dosud funkční orchestrion který nese staročeské jméno Dalibor. I dnes si můžeme vybírat z písniček a zaposlouchat se do líbivých melodii ze začátku století.

Metodka
- na vrcholu zvaném Metodky stojí od roku 1975 pomník padlých partyzánů. Je odtud neobyčejně krásný pohled na krajinu. Za příznivého počasí můžeme dohlédnout až do Orlických hor a Jeseníků.

Tři srny jednou ranou
- v blízkosti Koníkova můžeme také najít pomník, kde se podařilo střelit tři srny jednou ranou.

Pamětní kameny na staré rychtě
- na staré rychtě ve Věcově můžeme najít dva zajímavé kameny. Na prvním z nich jsou vytesány vidle (prý zde děvečka propíchla švédského vojáka, který ji obtěžoval). Na druhém je velký kříž a pod jeho levým ramenem valaška.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://vecov.wz.cz/index1.htm, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA