Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Borovnice

Turistické zajímavosti

Církevní stavby - kostel
Se stavbou evangelického kostela bylo započato v dubnu r. 1886 na pozemku darovaném k tomuto účelu prvním kurátorem a zakladatelem sboru Františkem Martinovským.

Kostel postavil stavitel Veselský z Poličky. Je 15,5 m dlouhý a 8,5 m široký, s věží původně dřevenou, která byla v r. 1913 nahrazena věží zděnou 25 m vysokou. 15. srpna 1886 byl kostel dostavěn a odevzdán věřícím k užívání. U kostela se nachází církevní hřbitov, založený v r. 1886.

Církevní stavby - kaple
O katolické kapli sv. Anny (sv. Annu má ve znaku obecní pečeť) v naší vesnici se hovoří již v r. 1714. Tato kaple byla při rušení kostelů v době josefínské v roce 1790 odsvěcena a zbořena. V roce 1900 byla z milodarů věřících vystavěna kaple nová, a sv. Anně ji zasvětil ThDr. R. Neuschl. Byl na ni zakoupen krásenský zvon v roce 1904. Před kapličkou stojí kamenný kříž s železným Kristem.

Rychta
Statek č. 1 vedle kostela je bývalou rychtou, která byla založena v r. 1849. Právě zde bývala továrna na škrob, sirup a cukrovinky.

Roubenky
V obci se zachovala řada památek lidového stavitelství. Jde o roubené chaloupky i statky.

Výstavní dům
Výstavní dům č. p. 36 v pseudogotickém slohu vystavěl v roce 1861 podnikatel Kalášek. Budova měla sloužit klášteru, po bankrotu se majitel zastřelil a dům byl vydražen. Ve dvoře se zachoval Kaláškův plastický portrét. Před domem stojí velký kamenný kříž.

Tříkrálový kámen
V ústřední části obce se je k vidění plochý Tříkrálový kámen, jenž pochází z řeky Svratky. Je na něm umístěna plaketa Mistra Jana Husa z roku 1920 od akademického sochaře Julia Pelikána z Olomouce. Na kameni jsou vytesány letopočty 1415 - 1915 - 1918 a po stranách vysazeny 2 lípy. K tříkrálovým kamenům se váže pověst, která praví, že po hrozné a krvavé válce, ve které od krve až voda Svratky se začervená, tři králové na nich poobědvají a uzavřou mír.

Rybník
V horní části obce se nachází rybník "pančák" - panský rybník. Rybník i okolní lesy patřily hraběti Belcredimu, jehož potomci dnes své majetky opět spravují. Rybník mají v současnosti v pronájmu rybáři z Litomyšle. Každoročně dochází k jeho výlovu. V minulosti bylo možné projíždět se po hladině rybníka na pramici. Dnes slouží rybník nejenom místním obyvatelům ke koupání a odpočinku, v zimě se zde pořádají hokejová klání.

Lesy
Lesy v okolí Borovnice jsou vyhlášeny jako ráj houbařů. Vyskytují se zde lesní porosty jehličnaté i listnaté. Vhledem k tomu, že v okolí není žádná velká továrna ani jiný znečišťující prvek, jsou zde lesy čisté a zdravé.

Památky v okolí obce

Jimramov
Historické městečko založené r. 1235. Roku 1643 byl Jimramov vypálen Švédy, po vydání tolerančního patentu byl střediskem evangelíků. V obci se nachází renesanční zámek z r. 1586, původně gotický kostel barokně přestavěný. Jimramov je rodištěm spisovatelů bratří Mrštíků a spisovatele Jana Karafiáta - autora Broučků. Rodné domy všech tří spisovatelů se nachází v ústřední části obce.

Štarkov
Zřícenina hradu ze 13. stol. nedaleko Nového Jimramova, podle legendy sídlo loupeživého rytíře. Dodnes jsou zachovány zbytky okrouhlé věže, hradních zdí a nádvoří, z části je zachová hradní příkop. V poslední době zde byl prováděn archeologický výzkum a fixace zříceniny.

Dalečín
Zřícenina hradu Dalečín. Datum založení hradu není známo, první písemná zmínka o něm je z roku 1358, kdy hrad přešel do rukou pánů z Pernštejna. Podle stavebních prvků se předpokládá jeho vznik kolem roku 1340 - tzv, lucemburská gotika.

Polička
Středověké opevnění. Ve 14. století se k obraně města začaly budovat mohutné kamenné hradby, zpevněné devatenácti baštami. Tento souvislý hradební pás obklopuje celé historické jádro města a patří dnes k nejzachovalejším v Evropě.

Svratouch
Lovecký zámeček, nyní Rekreační zařízení OP Prostějov.

Historie
Vznik osady Borovnice podle dostupných zápisů je datován do doby po roce 1437, ale již dávno předtím,v roce 1269 se mluví o potoku Borovnickém. Snad proto Borovnickém, že protékal borovým pralesem, a proto není vyloučeno, že u naší obce jde o jméno přenesené.

Borovnice leží na pravém břehu řeky Svratky, v nadmořské výšce asi 515 m n. m. a má polohu sever - jih.

Nejstarší písemnou zmínkou o osadě je dosud známý soupis výběrky Bystřických v roce 1483, kdy rychtář z Borovnice odváděl příspěvek od 20 usedlých. Byla to osada na tehdejší poměry velká a rychtářství zastával některý pernštejnský panoš. Podle toho patřila k hradu Pernštejnu a povstala na kolonizačním území.

Dravá horská bystřina, při níž byla osada založena, měnila svůj tok, a protože tvořila zemskou hranici, stala se zdrojem častých pomezních sporů. Poprvé se o tom dovídáme v r. 1487, kdy Vratislav z Pernštejna urovnal dávné vleklé spory s měšťany poličskými, jako majiteli sousedního území.

V r. 1500 při utvoření jimramovského díli pernštejnského panství, byla k němu připojena také naše osada a od té doby sdílela jeho osudy. V r. 1731 - 1738 byl rychtářem v Borovnici Jan Martinů.

V r. 1749 dostala naše osada Borovnice vlastní pečeť. Na pečeti byl obraz sv. Anny a letopočet 1748.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://sweb.cz/borovnice/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA