Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Obyčtov

Současnost
Obec Obyčtov leží 9 km jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou v geomorfologickém celku Bítešská vrchovina, v malebném údolí řeky Oslavy a v nadmořské výšce 540 m n. m.

Obec má katastrální rozlohu 776 ha a žije zde 393 obyvatel, z toho 205 žen a 188 mužů. Průměrný věk v obci je 38,7 let. Nejčastěji používané křestní jméno v obci je Marie (33x) a nejčastěji používané příjmení je Juda/Judová a Trčka/Trčková (25x). Obec má 140 čísel popisných.

V současné době je v obci obchod, jedno pohostinství, funguje zde mateřská škola, knihovna, kadeřnictví a holičství, jedenkrát týdně sem dojíždí praktický lékař. Velkou tradici mají obyčtovští hasiči, činní jsou zde i sportovci, myslivecký svaz a křesťanská mládež. Obec má vlastní vodovod a je zcela zplynofikována. Dne 18. 6. 1998 byl obci Obyčtov udělen znak a prapor.

Historie
Název obce zřejmě povstal od osobního jména Ubyčest, neboť k roku 1341 se váže písemná zpráva o sporu o desátky fary v Ubči, což je pozdější Ubyčtov. Ves patrně založil žďárský klášter, který zde měl dvůr. Na obecní pečeti měl Obyčtov od roku 1667 rybu na vodě. V roce 1888 vznikl hasičský sbor, v roce 1911 byl v Obyčtově v provozu mlýn s pilou a škrobárna, v roce 1912 vznikl družstevní lihovar a v roce 1931 byla obec elektrifikována.

Turistické zajímavosti
Nejvýznamnější památkou a dominantou obce je kostel zasvěcený památce Navštívení Panny Marie. O kostele Panny Marie je nejstarší zmínka v roce 1672. Opat Vejmluva nechal starý kostel zbořit a v roce 1730 dal stavět nový. V roce 1735 tak byla dokončena nová stavba podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla. Další památkou je rychta, patrová budova z poloviny 18. století. V Obyčtově je zbudována celá řada křížů.

Kostel má půdorys ve tvaru želvy, značící stálost ve víře, věrnost a trpělivost, a byl zasvěcen Navštívení Panny Marie. Po požáru kostela na Zelené Hoře sem byla v roce 1784 přenesena barokní kazatelna s reliéfem umučení sv. Jana Nepomuckého, postranní oltář a kamenné dlaždice.

Současně vznikla v Obyčtově samostatná farnost. Do obyčtovské farnosti spadají i okolní obce Sazomín, Vatín, Hodíškov, Suky. Slavné poutě se v Obyčtově konají dodnes. První pouť se koná první červnovou neděli (svátek Navštívení Panny Marie), druhá v neděli následující po 8. září (svátek Narození Panny Marie).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obyctov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA