Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Uhřínov

Turistické zajímavosti

Uhřínovské kameny
Na území katastru obce se nachází dva registrované křížové kameny. První je velký křížový kámen s reliefem kříže a dýky za zahradou č. p. 7 a druhý je k nalezení na okraji lesa mezi Uhřínovem a Horními Radslavicemi s místním názvem Knížky. Oba kameny patří mezi pamětihodnosti obce.

Historie
První zmínka o Uhřínovu je z roku 1348, kdy jej měl v částečném držení Ondřej z Uhřínova a částečně patřil k meziříčskému panství. Podle pověsti stával blízko Uhřínova hrad Ungeltberg, kde měla sídlo lupičská banda. Král Jan Lucemburský se roku 1312 hradu zmocnil, lupiče pověsil a hrad dal zbořit. Název Uhřínov vznikl po zbořeném hradu.

Uhřínov postupně měnil majitele a dědice a asi roku 1645 patřil vrchnosti Meziřičské, té patřilo z Uhřínova osm domů, a vrchnosti Budišovské, která vlastnila pět domů. Doba rodu slovanského do konce 12. století znala kromě panovnické rodiny, kněží a šlechticů, pouze svobodníky a nevolníky.

Počátkem 14. století bylo těchto svobodníků na Moravě asi šedesát čtyři. Ti vlastnili tzv. svobodné dvory. Šest těchto svobodníků, z toho čtyři v Čechách a dva na Moravě, bylo dokonce ze starých rodů Vladických a měli velké výsady díky tomu, že podléhali přímo králi. Jeden z nich byl i Jakub Čermák, který koupil vyhořelý svobodný dvůr v Uhřínově roku 1622 od měšťana Václava Buchty. Jedna z výsad těchto rodů byla i ta, že jakmile stíhaný člověk vstoupil na jejich pozemky, byl nedotknutelný a stíhat ho mohla pouze královská komora. Od té doby se traduje pověst, že kdo se dotkne uhřínovského plotu, je zachráněn.

K Uhřínovu patřily též osady, například Šeborov, Frankův Zhořec, Hrbov apod. Doba připojení těchto osad k Uhřínovu není přesně známa. Roku 1848 byla zrušena robota a v roce 1918 byl dvůr v Pohořílkách, patřící hraběti Františku Harachovi, vyvlastněn a rozprodán drobným zemědělcům v okolních obcích. Podobný osud potkal i panství Budišovské se dvorem v Oslavičce. Tolik velice stručně k historii a vzniku obce Uhřínova.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.uhrinov.cz/, kde najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA